Az Uyku Kilo Aldırır Mı? Uyku Düzensizlikleri Kilo Yapar Mı?

 Az Uyku Kilo Aldırır Mı? Uyku Düzensizlikleri Kilo Yapar Mı?

Kilo vermek istiyorsanız az uyku kilo aldırır mı sorusuna odaklanmanızda fayda vardır. Günümüzde çoğu insan düzenli ve yeterli uyumuyor. Yapılan araştırmalara göre insanların yaklaşık olarak %30’u, altı saatten daha az uyumaktadır. Bu çalışmalar gösteriyor ki yetersiz uyku kilo vermede güçlük yaşanmasına sebep oluyor. İşte az uyku kilo aldırır mı sorusunun cevabı..

Uykusuzluk, obezitenin en önemli risk faktörlerinden biridir. Uykusuzluğun vücut kitle endeksi ve kilo artışında doğrudan etkisi vardır. İnsanların uyku ihtiyacı birbirinden farklıdır. Ancak uzmanlara göre her insan yedi saatten az uyumamalıdır. Araştırmalara göre az uyku, yetişkinlerde %55, çocuklarda %89 oranında obezite riskini arttırmaktadır.

Tüm bu bilgilere göre uykusuzluk, birçok sağlık sorununa sebep olduğu gibi kilo alımına da neden olmaktadır. Kilo aldıkça uyku kalitesi daha da düşer ve böylece uykusuzluk döngüsü tekrarlanır. Peki az uyku kilo aldırır mı?

az uyku kilo aldırır mı

İlginizi çekebilir: Kafein Nedir? Kafein Zararlı Mı Yararlı Mı?

Az uyku iştahın artmasına neden olur.

Az uyku kilo aldırır mı sorusuna verilecek en iyi cevap iştah artışıdır. Yapılan araştırmalar, az uykunun iştah artışına neden olduğunu saptamıştır. Bunun en önemli nedeni, açlık hormonu olan leptin ve ghrelin üzerinde uykunun doğrudan etkide bulunmasıdır.

Ghrelin hormonu, midede salınır ve beyindeki açlığı işaret eder. Yemekten önce ghrelin hormonu seviyesi yüksekken, açken ve yemek sonrasında düşer. Leptin hormonu ise yağ hücrelerinden salınır. Bu hormonun temel görevi açlığı bastırmak ve beyine tokluk sinyali göndermektir.

Az uyuduğunuzda vücudunuz çok daha fazla ghrelin ve çok daha az leptin salgılamaya başlar. Bu da sık sık aç hissetmenize ve iştahınızın artmasına neden olur.

Bunların yanı sıra az uyuduğunuzda kortizol hormonu da yükselmeye başlar. Kortizol hormonu, iştah üzerinde de etkisi olan bir stres hormonudur. Uykusuz kaldığınızda beyniniz çalışma şeklini değiştirmeye başlar. Sağlıklı seçimler yerine sağlıksız seçimler yapmaya başlarsınız. Beynin frontal lobundaki aktivitelerin donuklaşmasına sebep olduğundan karar verme yetileriniz sekteye uğrar. Aynı zamanda az uyuduğunuzda beyninizin ödül merkezlerinin besinler yoluyla daha çok uyarılır. Bu da az uyuduğunuz gecen sonra abur cubur, tatlı tüketme isteği doğurur ve kendinize hakim olamazsınız.

az uyku kilo aldırır mı

İlginizi çekebilir: Altın Süt Nedir? Altın Süt ile Zayıflamak Mümkün Mü?

Az uyumak aldığınız kalori miktarının artmasına neden olur.

Sürekli uykusuz olan insanlar çok daha fazla kalori tüketme eğilimi gösterir. Yapılan araştırmalar az uyuyan insanların gün içinde çok daha fazla kalori tükettiğini göstermiştir. Kalori miktarının artmasının temel sebebi iştahın artması ve sağlıksız besinleri seçme eğilimidir. Özellikle akşam yemeğinden sonra yenen atıştırmalıklar, kalori miktarının artmasına neden olur. Bu da az uyku kilo aldırır mı sorusunun cevaplarından biridir.

Az uyumak dinlenme metabolizma hızını yavaşlatır.

Dinlenme metabolizma hızı, vücudunuz dinlenme halindeyken ne kadar kalori yaktığını gösterir. Kilo, yaş, cinsiyet, boy ve kas kütlesine göre değişkenlik gösterebilir. Yapılan araştırmalara göre uykusuz kalmak da dinlenme metabolizma hızında etkilidir.

az uyku kilo aldırır mı

İlginizi çekebilir: Serotonin Nedir? Serotonin İçeren 10 Besin

Uykusuzluğu önlemek için ne yapılabilir?

Az uyku kilo aldırır mı sorusundan sonra uykusuzluğun nasıl önleneceği de merak konusudur. İşte uykusuzluğu önlemek için bazı yöntemler:

  • Yatmadan en az 4 saat öncesinde kafein tüketimini bırakmalısınız. Kafein tüketimi uykusuzluğun en önemli sebeplerinden biridir.
  • Telefon, bilgisayar, televizyon gibi ışık yayan cihazlar da zihni canlandırarak uykuya dalmayı zorlaştırır. Uyumadan birkaç saat öncesinde bu cihazların kullanımını bırakmakta fayda vardır.
  • Sigara, tıpkı kafein gibi uyarıcı etki gösterir. Sigarayı bırakmak uyku kalitesini arttırır.
  • Sağlıklı beslenmek uykuya dalmayı ve uykuyu sürdürmeyi kolaylaştırır.
  • Akşam yemeklerinin hafif olmasına özen göstererek daha kaliteli uyku elde edebilirsiniz.
  • Akşamları şekerli yiyecekler tüketmekten kaçının.
  • Yoga ya da meditasyon uykuya geçmeden önce rahatlamanızı sağlar.
  • Bir uyku rutini oluşturursanız vücudunuz bu rutine alışır ve uykuya dalmanız kolaylaşır.

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!