Akdeniz Usulü Fırında Sebze Tarifi Nasıl Yapılır?

 Akdeniz Usulü Fırında Sebze Tarifi Nasıl Yapılır?

Akdeniz usulü fırında sebze tarifi için hazır mısınız? Akdeniz tipi beslenmenin sağlık üzerindeki etkisi uzun yıllardır biliniyor. Ülkemizin de dahil olduğu; İtalya, İspanya, Yunanistan, Güney Fransa gibi Akdeniz’e kıyısı olan ve Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetişen meyve, sebze ve balık ürünlerini kapsayan beslenme türü dünyanın en sağlıklı beslenme alışkanlığı olarak biliniyor. Dengeli ve sağlıklı beslenme temellerine dayanan bu beslenme şekli, Akdeniz ülkelerindeki insanların fizyolojik ve psikolojik durumlarını doğrudan etkiliyor. Bu şeritte yer alan ülkelerin mutfakları da dünyanın en ünlü mutfakları arasında gösteriliyor.

Besin çeşitliği açışından zengin olan bu ülkeler de düşük kalorili ürünlerin yetişmesi nedeniyle obeziteden uzak, fite yakın fiziksel yapılara sahipler. Sindirimin uzun sürdüğü sebzelerden, protein değerleri yüksek et ve balık ürünlerinden oluşan bu mutfak uzun vadede sağlıklı bir yaşamın anahtarını veriyor. Yemeğin bir kültür olduğu bu coğrafyada besin çeşitliliğinin fazla olmasının yanı sıra ulaşılabilir olması da ön plana çıkıyor. Mevsiminde tüketilen meyve, sebze ve et ürünlerinden olabildiğince yüksek vitamin ve mineral alan Akdeniz insanları oldukça sağlıklı olmalarının yanı sıra, sağlıklı yaş almalarıyla da öne çıkıyor.

Pek çok hastalığın beslenme ile kontrol altında tutulabildiği düşünüldüğünde bu durum oldukça makul ve anlaşılabilir bir hale geliyor. Karbonhidratı azaltıp kaliteli protein, sağlıklı yağların yanı sıra vitamin- mineral yönünden zengin beslenildiğinde fazla kilolar ve sindirim problemleri ortadan kalkıyor. Bu bilgiler ışığında Akdeniz tipi beslenme çeşidinin bir örneği olan tarifimizi sizin için kaleme aldık. Sağlıkla ve afiyetle yemeniz dileğiyle… Şimdi Akdeniz usulü fırında sebze tarifi için gerekli malzemelerimize geçelim…

Akdeniz usulü fırında sebze

Akdeniz usulü fırında sebze tarifi için malzemeler:

 • 3 adet salçalık kırmızı biber
 • 2 adet kabak
 • 3 adet kemer patlıcan
 • 1 adet domates
 • 2 diş sarımsak
 • 3 dal maydanoz
 • 2 yemek kaşığı irice ufalanmış ekmek içi
 • 1 yemek kaşığı rendelenmiş kaşar peynir
 • 3 yemek kaşığı riviera zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • Tuz
 • Pul biber

Akdeniz usulü fırında sebze

Akdeniz usulü fırında sebze tarifi nasıl yapılır?

 1. 3 adet salçalık kırmızı biberi yıkayın ve ardından kesme tahtasına alarak biberleri ikiye bölün, çekirdeklerini çıkarın. 2 adet kabağı, 3 adet patlıcanı, 1 adet domatesi ve 3 dal maydanozu bol su ile yıkayın. Yıkadığınız tüm malzemeleri kurutun. 2 adet kabak ile 3 adet patlıcanın kabuklarını soyun ve ince ince dilimleyin. Ardından patlıcanları bekletmek için tuzlu su hazırlayın ve patlıcanları ekleyin. Bir süre beklettikten sonra patlıcanların suyunu iyice süzün.
 2. Kesme tahtasına domatesi alın ve halka halka dilimleyin.
 3. 2 diş sarımsağın kabuklarını soyduktan sonra ince ince kıyın. Yıkadığınız maydanozların saplarını temizleyip onları da kıyın.
 4. 1 yemek kaşığı kadar kaşar peyniri rendeleyin.
 5. Derince bir kaba maydanozları, soğanları, sarımsağı, 2 yemek kaşığı ekmek içini, rendelenmiş kaşar peyniri, 3 yemek kaşığı riviera zeytinyağı ile 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağını ekleyin. Ardından üzerlerine pul biber ve tuz serpin. Birbirine karıştırın.
 6. Fırın tepsisine pişirme kağıdı serin. Üzerine salçalık biberleri, kabak ve patlıcan dilimlerini dizin. Dizdiğiniz bu dilimlerin üzerine de kapta karıştırdığınız ekmek içi ve kaşar peyniri bulunan malzemeleri ilave edin.
 7. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında yaklaşık yarım saat boyunca pişirin. Ilıyınca üzerinden hafifçe bir zeytinyağı gezdirin.
 8. Akdeniz usulü fırında sebzeniz servise hazır.
 9. Afiyet olsun…

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!