Akciğere Faydalı Yiyecekler Nelerdir?

 Akciğere Faydalı Yiyecekler Nelerdir?

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için akciğere faydalı yiyecekler tüketmeye ne dersiniz? Akciğerlerin sağlığı, vücudun genel işleyişi için son derece önemlidir. Çevresel hava kirliliği ve sigara akciğerleri olumsuz etkiler. Aynı şekilde tükettiğimiz yiyeceklerin de akciğer sağlığıyla ilgisi vardır. Koah, astım gibi akciğer hastalıklarına yakalanmamak için sağlıklı beslenmekte fayda vardır. Yapılan araştırmalara göre akciğere faydalı yiyecekler tüketerek akciğerlerin sağlığını korumak mümkündür. Peki bu yiyecekler hangileridir?

akciğere faydalı yiyecekler

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Yağlı Yiyecekler Nelerdir?

İşte akciğere faydalı yiyecekler!

Pancar

Akciğer fonksiyonlarını iyileştiren pancar, nitratlar bakımından zengindir. İçeriğinde bulunan nitratlar kan damarlarını genişletir, kan basıncını azaltır ve oksijen alımını optimize eder. Pancarın kendisi gibi yaprağı da akciğerler için oldukça faydalıdır. İçeriğinde C vitamininin yanı sıra magnezyum ve potasyum da bulunur.

Biber

İçeriğinde suda çözünen ve antioksidan görevi gören C vitamini bulunur. Biber akciğerlere iyi gelmesinin yanı sıra sigaranın zararlı etkilerini de minimize eder.

Elma

Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak elma tüketmek, akciğerin işlevlerini düzenlemek açısından son derece etkilidir. C vitamini ve flavonoidler bakımından zengin olan elma, astım ve akciğer kanseri riskini büyük ölçüde düşürür.

Kabak

Beta-karoten, lutein ve zeaksantin bakımından zengin olan kabak aynı zamanda anti-inflamatuar özelliğe de sahiptir. Özellikle sigara bağımlılığı olan kişilerin kabak gibi akciğere faydalı yiyecekler bakımından zengin beslenmesi önemlidir.

Zerdeçal

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan zerdeçal, aynı zamanda anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir. İçeriğindeki aktif bileşen kurkumin, akciğer işlevlerini iyileştirir. Yapılan araştırmalara göre kurkumin alımı, akciğer sağlığına iyi gelmektedir.

Domates

Karotenoid antioksidanı bakımından zengin olan domates aynı zamanda likopen de içerir. Bu açıdan özellikle hava yolu inflamasyonunu azaltır.

Yaban Mersini

Besin değeri son derece yüksek olan yaban mersini de akciğere faydalı yiyecekler arasında yer alır. Akciğer dokusunu oksidatif hasardan koruyan antosiyaninler içerir.

akciğere faydalı yiyecekler

İlginizi çekebilir: Biotin İçeren Yiyecekler İle Sağlıklı Beslenme

Yeşil çay

Yeşil çay, antioksidan kaynağı bir bitki çayıdır. Düzenli olarak yeşil çay içilmesi akciğer fonksiyonlarını iyileştirir ve akciğer hastalıklarının oluşma riskini düşürür.

Kırmızılahana

Diğer akciğere faydalı yiyecekler gibi kırmızılahana da antosiyanin kaynağıdır. Bitkiye kırmızı rengini kazandıran bu madde aynı zamanda akciğere de iyi gelir. Lahananın lifli bir sebze olması da yine akciğer sağlığı için olumlu bir özelliktir.

Edamame

Yapılan araştırmalara göre ciddi bir akciğer hastalığı olan KOAH’a yakalanma riskini edamame fasulyesi tüketerek düşürmek mümkündür.

Zeytinyağı

Solunum yolu hastalıklarına karşı korunmak için düzenli olarak zeytinyağı tüketmekte fayda vardır. E vitamini ve polifenoller bakımından zengin olan zeytinyağı aynı zamanda anti-inflamatuar özelliğe sahip olduğu için akciğere iyi gelir.

Yoğurt

Selenyum, fosfor, potasyum ve kalsiyum bakımından zengin olan yoğurt, akciğer fonksiyonunu geliştirir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde KOAH riskine karşı da korur.

Kahve

Enerji veren bir içecek olan kahve de akciğer sağlığına olumlu etki yapan kafein ve antioksidanlar içerir. Yapılan araştırmalara göre kahve içmek, akciğere iyi gelir.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!