Şifa Kaynağı Zencefil Çayı Faydaları Nelerdir?

 Şifa Kaynağı Zencefil Çayı Faydaları Nelerdir?

Zencefil çayı faydaları özellikle salgın döneminde çok daha ön plana çıktı. Kış mevsiminde hastalıklardan korunmak için başvurulan önemli bir baharat olan zencefil, şimdilerde çok daha fazla tüketiliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenen zencefil çayı, doğal antioksidan görevi görür. Birçok bitki çayına göre çok daha fazla yararı bulunan zencefil çayı faydaları ile ilgili daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz?

zencefil çayı faydaları

Zencefil çayı nedir?

Güneydoğu Asya’da yetişen zencefil, birçok vitamin ve mineral içerir. Zencefilin kaynatılarak çay haline getirilmesi ile son zamanlarda en sık kullanım biçimi haline gelmiştir. Çayın yanı sıra baharat olarak yemeklerde, tatlılarda ya da içeceklerde kullanılır. Manganez, magnezyum, potasyum, fosfor, demir ve kalsiyum açısından zengindir. Aynı zamanda lif de içerdiğinden özellikle sindirim sistemine iyi geldiği bilinmektedir. Daha birçok vitamin ve mineral içeren zencefil çayı ile birçok hastalıktan korunmak mümkündür. Şifa kaynağı olarak adlandırılan zencefil çayı faydaları konusuna yakından bakmaya hazır mısınız?

Zencefil çayı faydaları nelerdir?

 • Zencefil çayı, antioksidan maddeler bakımından zengindir. Bu özelliği sayesinde vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırır ve iltihaplanmalara karşı koruma sağlar.
 • Zencefil, doğal bir ağrı kesicidir. Özellikle kış aylarında yaşanan grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Baş ağrısı, boğaz ağrısı gibi ağrıları giderme etkisine sahiptir.
 • Zencefilli çaya limon karıştırdığınızda mide bulantılarını ve mide ağrılarını giderir.
 • En bilinen etkilerinden biri de balgam söktürücü olmasıdır. Bu açıdan öksürük problemi yaşayanlara önerilir.
 • Zencefil çayı, bol miktarda C vitamini içerir. Bu açıdan bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini büyük ölçüde düşürür.
 • Zencefil çayının kalori miktarı 0’dır. Bu nedenle diyetlerde rahatlıkla tüketilebilir.
 • Zencefil çayı vücut ısısını yükseltir. Soğuk havalarda ya da sürekli üşüme şikayetlerinde tüketilmesinde fayda vardır.
 • Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeyi kolaylaştırdığı bilinmektedir.
 • Zencefilin yağ yakma özelliği olduğu için diyet yapanlara ve aktif spor yapanlara da önerilir.

zencefil faydaları

 • Zencefil çayı faydaları arasında kan şekerini düzenlemesi de vardır. Bu açıdan şeker hastalığı riskini de düşürür.
 • Lifli olması ve kan şekerini dengelemesi sebebiyle öğünler arasında tok kalmayı kolaylaştırır.
 • İştah kesici özelliği bulunduğundan dolayı kilo vermek isteyenler bol bol tüketebilir.
 • Zencefil çayı gaz problemlerine de iyi gelir. Gaza bağlı olarak oluşan karın ağrısını dindirmek için zencefil çayı içilebilir.
 • Romatizma ağrılarını gidermede de oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra eklem ağrılarına da iyi gelir.
 • Vücuttaki enfeksiyonları giderdiği ve engellediği için alerjik reaksiyonların semptomlarını hafifletmekte de oldukça etkilidir.
 • En bilinen faydalarından biri regl sancılarını dindirmesidir. Regl olmadan önce ve regl sırasında bir fincan zencefil çayı içerek karın ağrısını ve krampları azaltmak mümkündür.
 • Zencefil çayının deniz tutmasını da engellediği bilinmektedir. Yolculuklardan önce ya da yolculuk sırasında zencefil çayı tüketerek mide bulantısının önüne geçebilirsiniz.
 • Zencefil çayı faydaları arasında kan dolaşımını güçlendirmesi de vardır. Kan dolaşımını güçlendirdiği için daha enerjik ve zinde hissettirir. Özellikle gün içinde oluşan halsizlik ve yorgunluğun giderilmesi konusunda son derece etkili olduğu bilinmektedir.

zencefil faydaları

Kimler zencefil çayı tüketmemelidir?

Bitkisel çaylar, genellikle bazı kişilere iyi gelmez. Özellikle bazı hastalıklara sahip olanların tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışması gerekir. Bu hastalıklar; böbrek, karaciğer, diyabet, kalp ve damar hastalıklarıdır. Doktorunuzun tüketmenizde bir sakınca olmadığını söylemesinin ardından belirli miktarlarda tüketebilirsiniz. Zencefil çayının fazla tüketilmesi de bazı sağlık sorunlarına neden olur. İshal, en yaygın belirtilerden biridir. Hamilelik ya da emzirme durumlarında, mutlaka tüketmeden önce doktora danışmakta fayda vardır. Safra taşı rahatsızlığı bulunanlar ise zencefil çayı tüketmemelidir.

 

İlginizi çekebilir: Bal Zencefil Karışımı Faydaları Nelerdir? Ballı Zencefil Karışımı Nasıl Yapılır?

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!