Bal Zencefil Karışımı Faydaları Nelerdir? Ballı Zencefil Karışımı Nasıl Yapılır?

 Bal Zencefil Karışımı Faydaları Nelerdir? Ballı Zencefil Karışımı Nasıl Yapılır?

Bal zencefil karışımı en şifalı ve lezzetli gıdalardan biridir. Zencefil ve balın pek çok sağlık sorununda faydalı olduğu bilinmektedir. Bu iki harika gıda bir araya geldiğinde ise mucizevi bir iksir haline gelir. Peki, bal zencefil karışımı nasıl yapılır, hangi hastalıklara iyi gelir, bu karışım hazırlanırken nelere dikkat edilir?

Yanıtları sizler için derledik. İşte bal zencefil ikilisi hakkında merak edilen her şey!

Bal zencefil karışımı nasıl hazırlanır?

En yaygın bal zencefil karşımı 1 tatlı kaşığı balın içinde 1 çay kaşığı zencefilin karıştırılıp hemen tüketilmesidir. Bu oranda yapılan karışım bir defada tüketilebilecek miktarı gösterir.

Eğer zencefil bal karışımı birden fazla kişi için yapılacaksa her birey için aynı oranlar alınarak karışımın miktarı artırılabilir.

Bazı bölgelerde zencefil bal karışımına bir miktar limon katıldığı da görülmektedir. Ancak uzmanlar bal zencefil ikilisine farklı gıdalar dahil etmemenin daha doğru olacağını ifade etmektedir.

bal zencefil karışımı

Ballı zencefil tarifi püf noktası nedir?

Bu harika karışımdan en üst düzeyde fayda sağlamak isteyen kişilerin kullandıkları balın doğal olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunun için güvenilir yerlerden bal alınması büyük önem taşımaktadır.

Toz zencefil bal limon karışımı faydalı mı? Ballı zencefil karışımı limonlu olur mu?

Bu üçlü karışımı kabızlık, mide bulantısı, ses kısıklığına iyi geldiği gibi balgam sökücü etkisi de vardır. Ayrıca sakinleştirici etkisi vardır, sindirimi dengeler ve bağışıklığı güçlendirir.

Bal zencefil karışımı ne kadar tüketilmeli? Zencefil bal karışımı günde kaç kere tüketilir?

Bu harika ikiliyi fazla miktarda yapıp buzdolabında saklamak tavsiye edilmez. Bunun yerine her ihtiyaç duyulduğunda bu karışımın yapılarak günde bir fincan olmak üzere taze tüketilmesi daha isabetli olacaktır.

bal zencefil karışımı

Zencefil bal karışımı faydaları nelerdir?

Dünyanın pek çok ülkesinde şifa kaynağı olarak gösterilen bu ikilinin faydalı olduğu yerler şöyle sıralanmaktadır:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı doğal bir korunma kalkanı oluşturur.
 • Soğuk algınlığının daha kolay atlatılmasını sağlar.
 • Büyük bir enerji kaynağıdır.
 • Kalp damar sağlığının korunmasını sağlar.
 • Adet dönemlerinin ağrısız geçmesine yardımcı olur.
 • Anne sütünün artmasını sağlar.
 • Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını temin eder.

Zencefil bal karışımı cinsellik için faydalı mı?

Zencefilli balın cinsellik için faydalı olup olmadığı da sıkça merak edilmektedir. İşte Ballı Zencefilin diğer faydaları:

 • Cinsel güç artırıcı olarak bilinir, doğal afrodizyak özelliği vardır.
 • Hafızanın güçlenmesine yardımcı olur.
 • Uyku düzensizliğini giderir.
 • Ruhsal yapıyı düzenler, sakinleştirici etkisi vardır.
 • Solunum sistemin rahatlamasını sağlar.
 • Zencefil bal karışımının ayrıca metabolizmanın hızlanmasını sağladığı ve zayıflamaya yardımcı olduğu da ifade edilmektedir.

Zencefil bal karışımı boğaz ağrısı için iyi mi?

Ballı zencefil karışımı sayısız faydası ile hemen herkesin kullandığı ürünler arasındadır. Bu karışım öksürük ve boğaz ağrısına iyi geldiğinden kış aylarında sıklıkla tüketilmektedir. Ayrıca balgam sökücü etkisi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi de oldukça tercih edilmesin neden olmaktadır.

bal zencefil karışımı

Zencefil bal karışımı zararları neler?

Zencefil bal karışımının kendi başına ciddi zararları bulunmamaktadır. Ancak gereğinden fazla tüketildiğinde sorunlar oluşabilmektedir. Özellikle zencefilin fazla tüketiminin safra üretimini artırır. Bu nedenle safra taşı olanların kullanmaması önerilir.

Zencefilli balın bağırsak sorunları, mide ekşimesi ve tansiyon düşüklüğü gibi yan etkileri vardır. Uzmanlarca kan bozukluğu olan kişilerde kan seyreltici etkisi nedeniyle kullanılmaması gerektiği belirtilmektedir. Bağırsak sorunları ve ülser hastalığı olanlar bu karışımı tüketmemelidir.

Zencefil bal karışımı çocuğa verilir mi?

Bal zencefil karışımı öksürük sorunu yaşayan çocuklar için şurup yerine kullanılmaktadır. Ancak 1 yaşından küçük çocukların bal tüketmemesi gerektiği unutulmamalıdır. Çocuk 1 yaşından büyükse günde 3 ile 4 tatlı kaşığı tüketmesi yeterli olacaktır.

Büyük çocuklar bu karışımı günde 1 fincan kadar tüketebilmektedir. Çocuklara zencefil, bal ve süt karışımını doktor kontrolü altında vermek daha sağlıklı olacaktır.

Zencefil bal karışımı hamilelikte tüketilir mi?

Ballı zencefil karışımı hamilelik döneminde de tüketilebilmektedir. Ancak bu süreçte kullandığınız balın pastörize ve sertifikalı olması son derece önemlidir. Zencefil tüketimin günde 5 gramdan fazla olmaması gerektiğini unutmayın.

Hamilelik döneminde zencefil bal karışımını kullanmakta tereddüt ediyorsanız doktorunuza danışmadan tüketmemeniz çok daha faydalı olacaktır.

 

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Güçlendiren Zencefilli Diyet Tarifler

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!