Yemeği Bıraktığınızda İnanılmaz Kilolar Vereceğiniz 8 Yiyecek

 Yemeği Bıraktığınızda İnanılmaz Kilolar Vereceğiniz 8 Yiyecek

Bir yemeği kendinize nasıl yasaklayabilirsiniz? Muhtemelen gerçekten garip ve hatta dışarıdaki bazıları için tamamen “gereksiz” düşüncesinin olduğunun farkındayım. Ama bu yiyecekleri keserseniz diyetiniz sağlıklı ve temiz bir şekilde kilo kaybedeceksiniz. 2 haftada bir kendinizi bu yiyeceklerle çok abartmadan bir ya da iki ısırıkla ödüllendirebilirsiniz. Özetlemek gerekirse eğer kilo vermek istiyorsanız bu yiyecekleri hayatınızdan lütfen çıkarın.

#1 ŞEKER VE YAPAY TATLANDIRICILAR

tatli

Pekala, muhtemelen burada bırakmamızın kesin gerektiği şey belli oluyor. Tabii ki, şeker ve yapay tatlandırıcıları hayatınıza bile sokmayın, fakat sadece onları değil onları içeren gıdaları da yasaklayın. Yediğiniz yiyeceklerin kaçının ilave şeker içerdiğine ve günlük olarak vücudunuza ne kadar şeker girdiğinize şaşıracaksınız.

#2 MEYVE SUYU

meyve suyu

“Asitli içecek yerine meyve suyu içiyim hem meyveden yapılmış, yani doğal ve iyi bir şeker türü…” TABİKİ HAYIR.

Meyve suyu ile ilgili sorunlardan biri, taze sıkılmış olsa bile, çok fazla şeker içeriyor. Sıvılar kolayca sindirilir ve yaklaşık bir dakika içinde vücudumuz tarafından işlenir. Bu da, şekerin vücudun kendisini işlemesi gerektiğinden daha hızlı işlemeye başladığı anlamına gelir. Bu sayede vücudumuz çiğneme ve sindirim için kalorileri zar zor yakar. Bu, antrenmanınızdan hemen önce enerji vermenin hızlı bir yolunu arıyorsanız düşünülebilir, fakat kilo kaybetmek istiyorsanız, MEYVE SUYUNDAN MUTLAKA KAÇININ!

#3 GRONALA

gronala

“Ama yok artık bu kadar da olmaz granola neden yasak? Granola tamamen sağlıklı değil mi? ” Fakat düşündüğünüz kadar kadar sağlıklı değil. Granola oldukça işlenmiş bir gıda olmakla birlikte hem şeker hem de kalori bombası bir tuzak olabilir. Bildiğiniz üzere, bu tahılları birbirine yapıştırmak ve sade bir tahıl tadını iyi yapmak için, gıda üreticileri yapay tatlandırıcıları bolca kullanıyor. Kilo vermek istiyorsanız granola yerine yulaf ezmesini kullanabilirsiniz.

#5 EKMEK YA DA TAHILLI EKMEK

ekmek 2

“Çok tahıllı”, “buğday” ve “çavdarlı” gibi kelimeler kulağa sağlıklı gibi gelebilir, fakat durum tabi ki böyle değil. Çok taneli olarak etiketlenmiş ekmeklerin çoğu aslında rafine tahıllar da içerir. Günlük diyetimde ekmek ve her türlü hamuru yasakladıktan sonra ciddi sonuçlar almaya başladım. Bu nedenle, kesinlikle ekmeksiz hayatta kalmaya dayanamazsanız bile bir şey almadan önce emin olmak için etiketini iyice ve dikkatli bir şekilde okumayı unutmayın.

#6 KIZARMIŞ GIDALAR

ekmek

Örnek olarak patates kızartmasını ele alalım. Ana bileşen patates. Fırında, bir tutam zeytinyağı ve baharatlarla patates pişirirseniz, herhangi bir yemek için mükemmel sağlıklı bir garnitür elde edersiniz. Ancak, bir kez kızarttığınızda, hem sodyum hem de kalori bakımından abur cubur yemiş kadar olursunuz. Tüm yağları ortadan kaldırmamalısınız, fakat yalnızca çokca yağda kızartılmış yiyecekler ve rafine yağlar içeren kötü yağlardan ve trans yağlardan uzak durmalısınız. Sonuç olarak, patates kızartması ve tavuk kanatları daha iyi hissetmenize, daha sağlıklı olmanıza ve kesinlikle kilo kaybetme sürecinize yardımcı olmaz.

#7 SÜT

süt

Gerçek şu ki, süt ürünleri hakkında hiç bitmeyen bir tartışma var – bazıları kemik sağlığı için çok önemli olduğunu söylüyor, bazıları ise insan vücuduna “doğal olmayan” bir gıda olduğunu savunarak onlardan tamamen kaçınmamız gerektiğini düşünüyor. Bu doğrudur: insanlar yetişkinlikte süt tüketen tek türdür ve kesinlikle diğer hayvanlardan süt tüketen tek türdür.
İnek sütünün biyolojik amacı, yetişkin bir insanı değil, büyüyen bir bacak baldırı beslemektir. Smoothilerinizin vazgeçilmezi gibi bir şey olduğunu düşündüğüm için size tavsiyelerimden biri de damak tadınıza göre içeceğinizin yarısına süt yarısına da su ekleyebilir böylece azıcık da olsa sütten kaçınmış olabilirsiniz. Fakat, bu sizin tamamen kendi iradenizle seçebileceğiniz gerçekten kişisel bir seçim.

#8 İŞLENMİŞ KARBONHİDRATLAR

karbonhidratlar

İşlenmiş veya basit karbonhidratlarla, sağlıklı bir yaşam sürdürmeye çalışıyorsanız genel olarak sağlığınız kötüdür. Bağırsağınıza hiç yardımcı olmayan lifler, besin maddeleri açısından oldukça kötü durumdadır. Bu nedenle, işlenmiş karbonhidratları diyetimden yasakladım ve sadece doğal, ham kaynaklardan gelen sağlıklı karbonhidratları yiyorum.

Umarız kilo kaybetme konusunda biraz daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabildik. Aşağıdaki yorumlar bölümüne yorum yaparak yasaklı yiyeceklerinizin neler olduğunu bize söyleyebilirsiniz. Ayrıca, bunu arkadaşlarınızla paylaşmayı ve onları sağlıklı yemeye teşvik etmeyi unutmayın. 😉

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!