Tulum Peynirli Domates Dolması Tarifi ile Diyetinizi Şenlendirin

 Tulum Peynirli Domates Dolması Tarifi ile Diyetinizi Şenlendirin

Tulum peynirli domates dolması tarifi için kolları sıvayın. Yeryüzünde birbirini en iyi tamamlayan iki tat peynir ve domates olabilir. Bu ikiliyi şampiyonlar ligine taşıyacak formül ise, dolmasını yapmak. Evet yanlış duymadınız. Enfes aromalı tulum peyniri ile, asırlardır soframızı şenlendiren domatesin dolmasını yapıp ortaya masallara konu olacak bir lezzet çıkarabilirsiniz.

En az bu lezzetin caydırıcılığı kadar güzel olan bir başka unsur da şu; 4 kişi için hazırlayacağınız tulum peynirli domates dolması sadece 20 dakika sürüyor. Eğer, tek kişi için veya iki kişi için hazırlamayı planlıyorsanız malzeme listesindeki ürün miktarını doğru olacak şekilde azaltabilirsiniz.

Ürün miktarı azalınca pişirme süresi de azalacağı için 10 dakika içerisinde bu yemeği yapmanız olası.  Ana öğün olarak tüketeceğiniz bu ürünün bir porsiyonu sadece ve sadece 200 kalori. Yani zaten uykuda 600 kalori yaktığınızı hesaba katarsak, tulum peynirli domates dolmasının vücudunuzda kiloya dönüşme gibi bir ihtimali yok denecek kadar az.

Ayrıca bir besin türü olarak domatesin yüksek miktarda lif içermesi-çoğunlukla su ve diğer elementlerden oluşması, diyetisyenlerin danışanlarına en çok tavsiye ettiği ürün olmasına neden oluyor. Günlük domates kullanımınızı ne kadar fazla tutarsanız bir o kadar rahat kilo verebilirsiniz. Çünkü metabolizmamızın hızlı çalışabilmesi için sıvı gıdalar ile lifli gıdalara azami ölçütte ihtiyaç var.

Lif oranı yüksek gıdaları tükettiğiniz takdirde bağırsaklarınız eskiye oranla daha hızlı çalışacağı için bu durum metabolizmanızı da yakından etkileyecektir. Şimdi, enfes aromalı tulum peynirli domates dolması için ihtiyacınız olan ürünleri ve ürün miktarlarını listeleyelim;

tulum peynirli domates dolması

Tulum Peynirli Domates Dolması Tarifi için İhtiyacınız Olan Ürünler

 • 4 veya 6 tane domates (Domateslerin orta boy büyüklükte olmasına özen gösterin. Cherry domates kullanmaya kalkmayın)
 • 1/5 kilogram tulum peyniri
 • 2 tane taze soğan
 • 1 tane taze sarımsak
 • 1 tane sivri biber (Kullanacağınız biberin acı olmamasına dikkat edin. Acı biberin iştah artırıcı bir yanı olduğu için mümkün mertebe bu tür kullanımlardan kaçının)
 • 1 çay bardağı çekilmiş ceviz
 • 1 çorba kaşığı kırmızı pul biber
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı

Sebzelerinizi iyice yıkayıp durulamaya ayırdıktan sonra, ürünlerinizi hazırladıktan sonra ilk yapacağınız şey enfes aromasıyla dillere destan tulum peynirli domates dolmasının nasıl yapıldığı olacak, haklı bir şekilde. Bu merakınızı boşa gidermemek için, sizin en iyi şekilde hazırlayabileceğiniz tulum peynirli domates dolması hazırlanış sürecini anlatacağız. Bütün hazırlıklarınızı yaptığınıza emin olduktan sonra yemeğin nasıl yapıldığına gelebiliriz.

Tulum Peynirli Domates Dolması Nasıl Hazırlanır?

Eğer hazırlayacağınız üründen yüzde yüz verim almak istiyorsanız, aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde izlemeniz gerekmektedir. Bu işlemleri harfiyen tamamlar tamamlamaz karşınıza lezzetiyle ün yapmış bir yemek çıkacak: Yani, tulum peynirli domates dolması. İşte, oldukça kısa sürede hazırlayacağınız bu yemeğin adımları şu şekilde;

 • 4 ila 6 adet domatesinizi iyice yıkadıktan sonra bir bıçak yardımıyla içini çıkarın. Aynı şekilde taze soğan ile sarımsakları da yıkayıp temizledikten sona ince ince dilimlemeye başlayın.
 • Biberi temizledikten sonra bir bıçak yardımıyla ortadan ikiye ayırın ve tohum kısmını çıkarın. Bu işlemi yaparken biberi ziyan etmemeye dikkat edin. Aman ince iş yapacağım derken de parmağınızı kesmeyin.
 • Daha sonra geniş bir mutfak kabında tulum peynirini ufalamaya başlayın. Bu işlem sırasında baharatlarınızı; yani, kırmızı pul biber, ceviz içi, sivri biber, sarımsak ve soğanı ilave etmeyi unutmayın. Bütün bu ilave işlemlerinden sonra yarım çay bardağı zeytinyağı ekleyebilirsiniz.
 • Geniş mutfak leğeninde hazırladığınız tulum peyniri harcını, az evvel içini oyduğunuz domateslerin içerisine koyup servis işlemlerinize başlayabilirsiniz.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!