Tatil Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

 Tatil Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Tatil sonrası beslenme nasıl olmalıdır? Tatil dönemlerinde bol bol dinlenip gezerken kilo almaya meyilli hale geliriz. Sağlıklı beslenme rutinimizden çıktığımız için vücudumuzda ödem birikir ve daha fazla kalori tükettiğimiz için kilomuz artar. Tatilden döndükten sonra alınan kiloları vermek için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönmek gerekir. Peki bu nasıl yapılır? İşte sizin için derlediğimiz tatil sonrası beslenme rutini..

tatil sonrası beslenme

Tatil sonrası beslenme önerileri

Bol su tüketin.

Tatil dönemlerinde genellikle su tüketimi azalır. Bu da vücudun ödem tutmasına neden olur. Tatilden sonra su tüketimini arttırarak hem ödemden kurtulabilir hem de sindirim sisteminizin düzene girmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Kilo Veremiyorum? Kilo Verirken Yapılan Hatalar

Porsiyon kontrolünü sağlayın.

Tatilde fazla yemek yeme eğilimi tatil sonrasında da devam edebilir. Bunun önüne geçmek için porsiyonlarınızı küçültebilirsiniz.

Sebze ve meyve tüketin.

Tatil sonrasında sağlıklı beslenmek için mutlaka sebze ve meyvelere yönelin. Lif, vitamin ve mineral bakımından zengin olan sebze ve meyveler ile sağlıklı beslenmeye geri dönebilirsiniz. Porsiyonlarınızın %80’ini bu besinler oluştursun.

tatil sonrası beslenme

Protein tüketin.

Tokluk hissini sağlamak ve kas dokularını korumak için mutlaka protein kaynaklarını tüketin. Yumurta, balık, tavuk gibi sağlıklı protein kaynaklarını tüketebilirsiniz.

Tam tahıllı besinleri tüketin.

Beyaz undan yapılan ürünler yerine yulaf, kepek, esmer pirinç, tam buğday gibi tam tahıllı besinleri tercih ederek sindirim sisteminizi düzenleyebilirsiniz. Bu besinler lifli olduğu için uzun süre tok kalmanızı da sağlayacaktır.

İşlenmiş gıdaları tüketmeyin.

Tatilde genellikle hazır gıdalar tüketilir. Bu sebeple daha sağlıklı beslenmek için mutlaka işlenmiş gıdaları tüketmeyi bırakmanız gerekir.

Düzenli öğünler hazırlayın.

Tatilde genellikle öğünlerimize çok dikkat etmeyiz. Sık sık atıştırırız. Ancak tatil sonrası beslenme düzeni sağlamak için mutlaka öğünlerimizi saatinde tüketmeliyiz.

Ağırdan alın.

Tatilden hemen sonra şok diyetler ya da detoks programları yaparak kendinizi zora sokmayın. Yavaş yavaş sağlıklı beslenme başlayarak geçişi sağlayabilirsiniz.

Hareketlenin.

Tatil sonrasında alınan kiloları vermek ve metabolizmayı canlandırmak için fiziksel aktiviteler yapmaya başlayabilirsiniz. Yürüyüş, koşu, bisiklet sürme gibi aktivitelerle kilo verme hızını arttırabilirsiniz.

 

 

 

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!