Soğuk Pancar Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

 Soğuk Pancar Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

Mis gibi soğuk pancak çorbası tarifi için hazır mısınız? Ağustos sıcağını en hafif şekilde atlatabilmek için giyim-kuşamınıza dikkat ettiğiniz kadar tükettiğiniz besinlere de bir o kadar dikkat etmeniz gerekmektedir. Uzmanlar tarafından bu aylarda soğuk besin tüketimi yapılmasının hayati derecede önemli olduğu çokça sefer anlatılmıştır. Yine bu soğuk besin türü için ideal bir başyapıt olacak çorba ile yani, soğuk pancar çorbası ile karşınızdayız.

Hazırlaması kısa sürmesine karşın insan fizyolojisi ile biyolojisine oldukça yararlı olan soğuk pancar çorbası sayesinde vücudunuza birden fazla mineral ve vitamin alımı yapacaksınız. Pancar (Latince “Beta vulgaris”) çiçekli bitkiler ailesinde yer alan ıspanakgiller familyasının en bilinen bir alt türüdür.

Genellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde üretimi yapılan pancar, soğuk ve kurak iklimlere dayanıklı olmasıyla öne çıkmasının yanı sıra endüstriyel anlamda da kullanılabildiği için ekonomik bir bitkidir. Pancar, yüksek lif içermesinin yanı sıra oldukça sulu bir bitkidir.

soğuk pancar çorbası

Kanser Savaşçısı Pancar

Yani en az domates kadar; hatta yüzde 90’ı sularla çevrili olan salatalık kadar sulu bir bitkidir. Bunun yanı sıra, diyetçilerin yakından bildiği pancarın bir başka dikkate değer özelliği, vücutta doygunluk hissi yaratıp kilo kaybını hızlandırması olabilir. Lif bakımından zengin olan pancar, bağırsak hareketliliklerini artırıp kabız olma tehlikelerine karşı bir nevi savaşçı görevi görür. Pancar tüketimini düzenli bir şekilde yapan bireylerin kan basıncı, diğer bireylere kıyasla daha düşük olduğu için kalp krizi tehlikesi de diğer insanlara kıyasla epey düşüktür. Henüz tam olarak kanıtlanmış olmasa da, laboratuvar ortamlarında yapılan birçok araştırmanın sonucu, pancarın akciğer ve cilt kanserlerine karşı etkili olduğu yönündedir. Pancar hakkında bu kadar anatomik bilgi edindikten sonra asıl konumuza, yani soğuk pancar çorbası tarifine geçebiliriz.

Soğuk Pancar Çorbası için İhtiyacınız Olan Malzemeler

Aşağıdaki ürünler 4 kişilik soğuk pancar çorbası için tavsiye edilmektedir. Eğer daha az ya da daha çok kişi için soğuk pancar çorbasını servis etmeyi planlıyorsanız yapmanız gereken ilk şey ürün miktarını azaltıp-artırmak olacaktır. Veya, çorbayı kendinize hazırlıyorsanız; fazlalığını buzdolabında muhafaza edip, sonrası için tüketebilirsiniz.

 • 1 tane büyük boy pancar (Yarım kiloya kadar olabilir. Büyük boy pancar kullanımına dikkat edin. Çorbanızın gerekli yoğunluğu edinebilmesi için ne kadar büyük pancar kullanımı yaparsanız o kadar iyi yoğunluğa erişirsiniz.)
 • 1 çorba kaşığı sirke
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 su bardağı süzme yoğurt
 • 2 çorba kaşığı labne peyniri (Dilerseniz hiç kullanmayabilirsiniz.)
 • 1 su bardağı ayran
 • 1 tutam tuz
 • 1 tutam karabiber (Karabiber çekme aletiyle 1-2 dakika içerisinde halledebilirsiniz.)

Dipnot: Yukarıdaki malzemelerden pancarı, yani ana ürünü iyice temizlemeye özen gösterin. Pancar, genellikle topraklanmaya müsait bir ürün olduğu için fazlasıyla kir tutabilir. Bu kirlenmelerin önünü alabilmek için temiz su altında dezenfekte edebilirsiniz. Eğer dezenfekte işlemleri beklediğiniz gibi ilerlemiyorsa pancarınızı 10-15 dakikalığına sirkeli su içerisinde dinlendirebilirsiniz.

Soğuk Pancar Çorbası Nasıl Hazırlanır?

Malzemelerinizi hazırlayıp dezenfekte ettiğinize emin olduktan sonra yapacağınız ilk şey hızla soğuk pancar çorbasının yapımına geçmek olacaktır. Sıcak yaz günlerinin etkisini kırabilmek adına yaptığınız soğuk pancar çorbası, aroma açısından damak zevkinize uymayabilir ancak unutmamalısınız ki, Kuzey Avrupalı diyetisyenlerin danışanlarına en çok önerdiği ürünlerin başında pancar gelmektedir. Nedenlerini makalenin başında listelemiştik. Şimdi, soğuk pancar çorbanızdan en iyi verimi alabilmeniz için izlemeniz gereken adımları listeleyelim;

 • Pancarı iyice yıkadıktan sonra, temiz olduğuna emin olduktan sonra kabuğuyla birlikte haşlayın. Haşlama işlemi duruma göre 15 ila 20 dakika sürebilir. Pancar haşlandıysa, bir kabın veya bir kasenin içerisine koyup dinlenmeye ayırın.
 • Dinlenen pancarı kabuğundan ayırmak, eski haline kıyasla çok daha kolay olacağı için pancarı kabuğundan ayırır ayırmaz küp küp doğramaya gayret edin.
 • Pancarı küp küp doğradıktan sonra püre haline getirebilmek için mutfak robotuna atın.
 • Püreyi yaptığınız sırada sirke, tuz, zeytinyağı ve karabiberi ilave edebilirsiniz.
 • Bütün bunları mutfağın bir kenarında yaparken, mutfağınızın başka bir tarafında başka bir kabın içerisinde labne peyniri, süzme yoğurt ve ayranı iyice karıştırın.
 • Pancar püresini de bu karışımın içerisine ekleyin ve karıştırmaya devam edin.
 • Karışımınız homojen, yani pürüzsüz bir görüntü edinene kadar karıştırmaya devam edin.
 • En son karışım işlemini tamamladıktan sonra, çorbanızı bir kabın içerisine koyup buzdolabında muhafaza edin.
 • Çorbanız iyice soğuduktan sonra, istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!