Şekersiz Supangle Tarifi ile Diyetinize Sadık Kalın

 Şekersiz Supangle Tarifi ile Diyetinize Sadık Kalın

Şekersiz supangle tarifi için hazır mısınız? Diyet yapanların günlük hayatta en çok karşılaştıkları zorlukların başında tatlı ihtiyacını bir türlü giderememek geliyor. Diyetisyenler bu durumu hafifletmek için danışanlarına tatlı önerilerinde bulunuyor bulunmasına ancak, bu öneriler bir elin beş parmağını geçmeyecek kadar az ve oldukça verimsiz. Kaldı ki diyetisyenlerin danışanlarına en çok önerdikleri ürünlerin başında lifli gıdalar geldiği için tatlı ihtiyacını bir türlü karşılayamayan diyet takipçileri, bir nevi tatlı krizine giriyor. Ve yapılan bir araştırmaya göre, diyet programını bozup eski yaşantısına dönen insanların önemli bir çoğunluğu tatlı ihtiyacını karşılayamadığı için bu tip bir eğilime yöneldiğinden dem vurmuş.

Yani Türkiye gibi Gaziantep baklavaları ile Hatay künefesinin meşhur olduğu bir ülkede yaşayınca, tatlı krizleri yaşamamızdan daha doğal bir şey olduğu düşünülemez. Yeni diyetisyenler ise bu durumla baş edebilmek için ne yapıyor dersiniz? Tatlı öneriyor. Evet yanlış duymadınız. Tatlısız bu iş olmaz diyen yeni diyetisyenlerin önemli bir çoğunluğu danışanlarına tatlı önerip, diyette devamlılık sağlamaya çalışıyor.

şekersiz supangle

Bu sayede, yeni diyetisyenlerin önemli bir çoğunluğu; tatlı önermeyen diyetisyenlere nazaran daha başarılı oluyor diyebiliriz. Her ne kadar hurma, bitter çikolata ve şeker pancarı gibi türler önerseler de bir yere kadar tatlı tüketimini meşrulaştırdıklarını söyleyebiliriz. Ancak insan, yine de pastanelerin vitrinlerini süsleyen enfes supangleleri, profiterolleri ve ıslak pastaları görünce iç geçirmeden edemiyor.

İşte bugün, karşınıza enfes bir tatlı önerisiyle çıkacağız. Yani şekersiz supangle ile! Şekersiz supangle sayesinde hem diyetinizi sürdürebilecek, hem de tatlı ihtiyacınızı bir nebze olsun kırabileceksiniz. Kollarınızı sıvadıysanız ve 40 dakika kadar vaktiniz varsa şekersiz supangleyi yapabilmek için ihtiyacınız olan ürünleri tanımaya başlayabiliriz;

İhtiyacınız olan malzemeler;

  • 750 ml. süt (Yağsız süt tercih etmeye özen gösterin. Tatlı yapıyorsunuz ve bu tatlı şeker barındırmıyor diye hemen iç sesinizi rahatlatmayın. Sadece supanglenin şekersiz olması günü kurtarmanıza yetmeyebilir. Bu yüzden sütü de yağsız kullanmalısınız.)
  • 125 ml. üzüm pekmezi
  • 2 çorba kaşığı pirinç unu
  • 2 çorba kaşığı mısır nişastası
  • 2 çorba kaşığı kakao

Yukarıdaki ürünler, 4 kişilik bir supangle servisi için önerilmiş olup; eğer daha az kişiye veya daha fazla kişiye supangle servisi yapacaksanız ürün miktarını doğru orantılı olacak şekilde artırıp-azaltabilirsiniz. Veya, şekersiz supangleyi dolapta muhafaza edip günlerce tüketebilirsiniz. A kalite bir buzdolabında şekersiz supangleyi 1 hafta boyunca koruyabileceğinizi unutmayın. Şimdi ürünlerinizi hazırladıysanız işin en güzel tarafına, yani şekersiz supangle yapımına geçebiliriz.

Şekersiz Supangle Nasıl Yapılır?

Şekersiz supangleye başlamadan önce ilk yapmanız gereken şey bir adet tencere ile bir mutfak kabını hazırlamak olacaktır. Servis tabaklarınızı da dilerseniz şimdiden hazırlamanızda herhangi bir sakınca bulunmuyor.

  • 125 ml. pekmez dışında bütün malzemeleri tencereye alıp kısık ateşte pişirmeye başlayın. Tencereyi malzemeleri eklemeden önce ocakta kısık ateşle ısıtabilirsiniz. Bu sayede pişirme işleminden daha çabuk çözüm alacaksınız.
  • Ürünleriniz tencerede kaynayıncaya kadar pişirin.
  • Ürünleriniz kaynama belirtileri gösterdikten sonra 2 ila 3 dakika daha ocakta kaynatmaya devam edin.
  • Daha sonra ocağın altını kapatıp tencerenizi ocaktan alın. Servis tabağına sunmadan önce 125 ml. pekmezi ilave edip karıştırmaya başlayın.
  • En son servis yapacağınız kaplara şekersiz supangleyi dökün. Eşit olacak şekilde paylaştırdıktan sonra şekersiz supangleyi soğuk tüketmek istiyorsanız dolaba koyun. Soğuk değil de sıcak tüketmek istiyorsanız servis tabaklarına döker dökmez istediğiniz bir şekilde sunum tekniğinizi yansıtarak hazırlayabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!