Nohut Dürümü Tarifi Nasıl Yapılır?

 Nohut Dürümü Tarifi Nasıl Yapılır?

Diyetio ekibi olarak, mevcut beslenme programınızı aksatmamak için enfes aromalı nohut dürümü tarifi ile karşınızdayız. Sağlıklı beslenmenin altın kuralı, zararlı olan her şeyden kaçınmaktır. Hayvansal gıdaların zararlı olduğunu iddia etmiyoruz. Ancak, dışarda tükettiğiniz hayvansal gıdalar; günler boyunca aynı yağ ile kavrulup önünüze getirilebiliyor olabilir.

Bu tür yiyeceklerin mide rahatsızlıklarına, hatta uzun süre boyunca tüketildikten sonra mide kanserine dahi yol açtığı bilinmektedir. Oysaki, evinizde hazırlayıp tükettiğiniz hayvansal gıdalar; dışarıya kıyasla hiç azımsanmayacak ölçüde faydalıdır.

Hayvansal gıdaların tek olumsuz yanı, bünyemizde bin bir zorluklar ile tüketilmesidir. Bunu kanıtlamak için bir gün sadece lifli gıdalar ile beslenip bir sonraki gün yoğunlukla hayvansal gıda tüketince gayet iyi anlayabilirsiniz. Zaten, ülser, gastrit ve diğer mide rahatsızlıklarının tamamı hem sağlıksız hem de bol miktarda hayvansal gıda tüketiminden sonra ortaya çıkar.

Bu tür olumsuzluklarla karşılaşmamak için vegan veya vejeteryanlık; en azından Anadolu insanı için vejeteryan beslenme programı son derece yararlı olacaktır.

Şimdi, kendinizi hazır hissediyorsanız enfes aromalı diyet nohut dürümü yapımında ihtiyacınız olan malzemelere bir göz atacağız, ardından yapım aşamasına, yani en keyifli bölüme geçeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

nohut dürümü

Diyet nohut dürümü yapımında kullanılan malzemeler

1 su bardağı kadar haşlanmış nohut (Bu miktarı, servis edeceğiniz kişi sayısına göre ayarlayabilirsiniz.)

 • Birkaç dal maydanoz
 • 1 tane taze kapya biber
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 2 tane taze lavaş veya tırnak pide
 • 3 ila 4 çorba kaşığı zeytinyağı
 • Sırasıyla tuz, karabiber, kimyon, sumak, kırmızı pul biber

Diyet Nohut Dürümü Nasıl Yapılır?

 1. Nohut dürümüne bir gün önceden başlamanız tavsiye ediliyor. Yani, bir gün önceden nohutları haşlayarak yola koyulabilirsiniz.
 2. Herhangi bir mutfak kabının içine taze dilimlediğiniz kuru soğan ile sumak ve zeytinyağını koyup harmanlamaya başlayın. Karışımınız iyice oturduktan sonra kapya biberi de ilave edebilirsiniz.
 3. Geniş bir tepsinin üzerine lavaşları dizin. Lavaşın içine haşlanmış nohutları ekleyin. Nohutların üzerine diğer karışımları da ilave edin. Bu sırada maydanozu da bir bıçak yardımıyla ince ince dilimleyip lavaşa ekleyebilirsiniz.
 4. En son dürüm haline getirecek şekilde rulo haline getirip dilediğiniz gibi servise hazırlayabilirsiniz.
 5. Şimdiden afiyet olsun.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!