Kuru Dutlu Kakaolu Diyet Kurabiye Tarifi Nasıl Yapılır?

 Kuru Dutlu Kakaolu Diyet Kurabiye Tarifi Nasıl Yapılır?

Kuru dutlu kakaolu diyet kurabiye tarifi ile tanışmaya hazır mısınız? Oldukça alternatif ve bir o kadar da sağlıklı bir kurabiye tarifi ile karşınızdayız. Mutfakta her gün yeni bir şeyler denemek isteyen maceraperestleri buraya alalım. Diyet beslenme alışkanlığı kazanmaya çalışırken kalori bakımında dengeli ve zengin besin maddeleriyle donatılmış tariflerle beslenmek her zaman kolay olmayabiliyor. Kilo verme sürecinde en zor konulardan biri çoğumuz için tatlı ihtiyacını gidermenin diyet yollarını bulmaktır. Bu sebeple ilk olarak klasik tariflere farklı bir açıdan bakmayı deneyimlememiz gerekir.

Kurabiyeleri hepimiz çok severiz ancak bol şekerden ve undan yapılmış olan, doymuş yağ oranı yüksek kurabiyeler bize ani kalori yüklemeleri yapar. En önemlisi sadece kilo aldırmaları değildir, sağlığımızı ciddi anlamda bozan alışkanlıkların başında rafine şeker ve beyaz un gibi malzemelerle yapılmış tarifler gelir. Bu sebeple bu malzemelerin yerine sağlıklı alternatiflerini kullanmamız oldukça önemlidir diyebiliriz. Biz de kurabiyemizin yapımında bu klasik malzemeler yerine besin değeri zengin olan gıdaları kullanıyoruz. Öyleyse tarifimizin yapım ayrıntılarına geçmeden önce kullanacağımız malzemelerin sağlığınıza ve kilo verme sürecinize katkıları hakkında konuşalım.

kuru dutlu kakaolu diyet kurabiye

Kuru dutlu kakaolu diyet kurabiye ana malzemelerinden birini yulaf oluşturuyor. Yulaf, hamur işlerinde, kahvaltılık yulaf kaselerinde hatta çorbalarda bile değerlendirebileceğimiz en diyet karakterli besinlerden biridir. Bu harika tahıl içerisinde önemli oranlarda; magnezyum, demir, çinko, folat, fosfor, B-1 ve B-5 vitaminleri barındırır. Hem sağlığımızı desteklemek hem de kilo verme sürecine katkıda bulunmak için öğünlerimizde beyaz un yerine onu tercih ederek büyük fark yaratabiliriz. Yulaf sağlığımızı destekleyen iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bu sebeple de bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve kanser de dahil olmak üzere aklınıza gelebilecek pek çok hastalığa karşı direnç sağlar.

Yulafın diyet tariflerde değerlendirmeye çalışmamızın en büyük sebeplerinden biri lif zengini bir tahıl olmasıdır. Bu sebeple kan şekerimizi birden yükseltmeyen ve gün içinde enerjik kalmamıza yardımcı olan besinlerden birine dönüşür. Lifli besinlerin kilo verme sürecimize bu kadar önemli katkıları olmasının sebeplerinden biri bağırsaktaki yararlı bakterileri beslemesidir. Sindirim sistemini düzenleyen yulaf gibi lifli besinler hazmı kolaylaştırır ve bağırsak işlevlerini destekler. Tüm bunlar elbette kilo vermemizi kolaylaştıracaktır.

Kilo verme sürecinde hızlıca acıkma ve düşen enerji, en büyük sorunlarımızdan biridir. Eğer yulaf gibi lifli besinleri dengeli oranlarda daha sık tüketirsek hem daha geç acıkırız hem de bolca enerji ediniriz. Kekimizin yapımında tatlandırıcı olarak rafine şeker yerine kuru dut ve muz gibi doğal besinler kullanıyoruz. Böylece kalorisi daha dengeli ve sağlıklı bir kurabiye elde ediyoruz. Malzemelerimizden bahsettiğimize göre kuru dutlu kakaolu diyet kurabiye yapım aşamasına geçebiliriz.

kuru dutlu kakaolu diyet kurabiye

Kuru dutlu kakaolu diyet kurabiye için gerekli malzemeler:

 • 5 adet muz
 • 1 su bardağı meyveli yulaf
 • 1 avuç suda bekletilmiş kuru dut
 • 1 yemek kaşığı kakao
 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi
 • 1 su bardağı çekilmiş ceviz
 • 1 avuç bitter damla çikolata

Not: Bu malzemeler 8-10 kişilik yemek tarifi için belirlenmiştir. Siz yemek pişireceğiniz kişi sayısına göre malzeme oranlarını değiştirebilirsiniz.

kuru dutlu kakaolu diyet kurabiye

Kuru dutlu kakaolu diyet kurabiye nasıl yapılır?

 1. Muzları bir kaba alın ve çatalla iyice ezin.
 2. Tüm malzemeleri bu kaba alın ve karıştırın.
 3. Bir fırın tepsisine yağlı kâğıt serin.
 4. Kurabiye harcından küçük parçalar alın ve dilediğiniz gibi şekillendirerek tepsiye dizin. Çok bastırmamaya dikkat edin.
 5. Önceden ısıttığınız 170 derece fırında 15 dakika kadar pişirip servis edebilirsiniz.
 6. Afiyet olsun!

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!