Karaciğere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

 Karaciğere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Karaciğere iyi gelen besinler tüketerek sağlıklı bir karaciğere sahip olunabilir mi? Sağlığımız açısından karaciğer oldukça önemli bir göreve sahiptir. Karaciğerimize iyi bakmak için sağlıklı beslenmeye özen göstermemiz gerekir. Bunun için de karaciğere iyi gelen besinler tüketmekte fayda vardır. Ayrıca alkol, sigara, şeker ve tuz tüketmeyi bırakmak ya da azaltmak da karaciğerimiz için yapabileceğimiz iyi adımlardan biridir.

karaciğere iyi gelen besinler

Peki karaciğere iyi gelen besinler hangileridir?

Ispanak

Demir açısından zengin olan ıspanak aynı zamanda kan yapar. Bu özelliği ile karaciğere iyi gelen sebzelerin başında gelir. Ayrıca antioksidan özelliği bulunduğu için karaciğeri temizler. Sağlık bakımından oldukça faydalı olan ıspanağı her hafta tüketmeyi ihmal etmeyin.

 Badem

E vitamini zengini olan badem de karaciğere iyi gelir. Karaciğeri güçlendirmesinin yanı sıra hızlı çalışmasını da destekler. Eğer karaciğer yağlanması riskiniz varsa mutlaka günde bir avuç badem tüketmelisiniz.

Yeşil Çay

Antioksidan özelliği ile bilinen yeşil çay da karaciğere iyi gelen besinler arasında sayılabilir. Antioksidan özellikli besinler karaciğerin hızlıca temizlenmesini sağlar. Karaciğer sağlığı için günde bir fincan yeşil çay içebilirsiniz.

Yaban Mersini

Yüksek kolesterol ve obeziteye de iyi geldiği bilinen yaban mersini karaciğerin korunması için de önemli işleve sahiptir. Her gün bir avuç yaban mersini tüketerek hem sağlığınızı hem de karaciğerinizi koruyabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak, doğal antibiyotik olarak bilinir. Sarımsak tükettiğinizde karaciğerinizdeki enzim üretimi artar ve karaciğerin işlevi desteklenmiş olur. Yemeklerinizde sarımsak kullanmayı ihmal etmeyin.

Greyfurt

Yağ yakımını hızlanırdığı bilinen greyfurt, aynı zamanda C vitamini açısından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Vücuttaki toksinlerin ve zararlı maddelerin de atılmasını sağladığı için karaciğer üzerinde de olumlu etkileri vardır. Karaciğerinizin temizlenmesi için bol bol greyfurt tüketebilirsiniz.

Pancar

Sindirim sistemini güçlendiren sebzelerden biri olan pancar, düzenli olarak tüketilirse karaciğer sağlığını korumayı sağlar. Salatalarınızda ya da turşu olarak kullanabileceğiniz pancar ile karaciğerinizin daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Zerdeçal

Sağlık açısından faydalı olan baharatlardan biri de zerdeçaldır. Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağladığı için uzmanlar tarafından da sık sık önerilir. Karaciğerin temizlenmesi için de sık sık zerdeçal tüketebilirsiniz. Zerdeçalın bir diğer özelliği de safra üretimini arttırmasıdır. Bu sayede karaciğerin yorulmasını önler. Yemeklerinizde bol bol zerdeçal tüketmeyi ihmal etmeyin.

Lahana

Lif bakımından zengin olduğu için sindirim sistemini düzenlemede önemli etkisi bulunan lahana, karaciğer için de oldukça faydalıdır. Karaciğerin çalışmasını desteklemesinin yanı sıra vücutta bulunan zararlı maddelerin de karaciğerden atılmasını sağlar. Sebze olarak tüketebileceğiniz gibi lahana suyu tüketerek de karaciğer sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Avokado

Özellikle diyetlerde önerilse de avokado sağlık açısından birçok faydaya sahiptir. Vücuttaki toksik maddelerin karaciğerden atılmasını sağladığı için avokadonun sık sık tüketilmesi önerilir. Avokado aynı zamanda K vitamini bakımından da zengindir. Karaciğerin rahat çalışmasını desteklediği için kahvaltılarınızda ya da öğlen yemeklerinizde avokado tüketmeyi ihmal etmeyin.

Enginar

Karaciğere iyi gelen besinler arasında yer alan sebzelerden biri de enginardır. Enginarın karaciğere olan en büyük faydalarından biri safra üretimini desteklemesidir. Ayrıca karaciğerin temizlenmesini de sağlar. Bu özelliklerinin yanı sıra kalorisi de düşük olduğundan gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Biberiye

Biberiye, sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. Bu özeliğinin yanı sıra karaciğerin kendi kendini yenilemesini desteklemesi açısından da çok faydalıdır. Biberiyeyi çay olarak tüketerek karaciğerinizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekleyebilirsiniz. Karaciğerin temizlenmesi ve daha iyi çalışması için haftada bir ya da iki kere biberiye çayı tüketebilirsiniz. Çayın yanı sıra biberiye bitkisini salatalarınızda da kullanabilirsiniz.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!