Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir?

 Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir?

Kalsiyum içeren besinler ile sağlıklı beslenmeye devam edebilirsiniz. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin, protein ve mineralleri almak için yapabileceğimiz en kolay şey sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı ve dengeli beslendiğimizde takviye almaya gerek kalmaz. Eski zamanlarda yaşayan insanlarda organik, hormonsuz sebze ve meyveler yediği için çok daha dayanıklı ve güçlüdür.

Günümüzde hazır yeme, düzensiz ve sağlıklı yiyecekler tüketme alışkanlığı çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Eğer sağlıklı beslenirsek vücudumuz gerekli vitamin ve mineralleri alarak tüm işlevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirebilir. İşte vücut için çok gerekli olan minerallerden biri de kalsiyumdur. Kemik ve diş sağlığı dendiğinde akla ilk gelen minerallerden biri olan kalsiyum, dışarıdan alınmalıdır. Bunu kalsiyum içeren besinler tüketerek başarabilirsiniz.

kalsiyum içeren besinler

Peki kalsiyum içeren besinler hangileridir?

Süt

Kalsiyum dendiğinde akla ilk gelenlerden biri hiç kuşkusuz süttür. Doğduğumuz andan itibaren tükettiğimiz en sağlıklı içecek olan süt, kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Sütü, her yaşta ve günün herhangi bir gününde tüketebilirsiniz. Özellikle ergenlik gibi gelişim dönemlerinde daha fazla süt tüketilmesi tavsiye edilir. Kas ve kemik gelişimini sağlamasının yanı sıra beyin için gerekli enerjiyi de sütten karşılarız. Mide rahatsızlıkları, saç uzaması, dişlerin güçlenmesi, metabolizmayı hızlandırmak gibi birçok durum için süt tüketmek olumlu etki yaratır. Kalsiyumun yanı sıra günde 1 bardak süt tüketerek A, B, C, D, E ve K vitaminlerini de alabilirsiniz.

Peynir

B12 ve kalsiyum bakımından zengin bir besin olan peynir de evlerden eksik edilmemesi gereken bir besindir. Özellikle kahvaltılarda tüketilen peynir, kanser riskini ortadan kaldırma özelliğine sahiptir. Peynir, aynı zamanda sindirim sistemini de düzenler. Ülser, tansiyon gibi rahatsızlıklar için de birebirdir. Çocukluktan yetişkinliğe kadar peynir tüketilmesi kemik erimesi riskini en aza indirir.

Yoğurt

Süt ürünlerinden biri olan yoğurtta kalsiyumun yanı sıra potasyum, sodyum ve demir de bulunmaktadır. Zararlı bakterileri yok eden yoğurt aynı zamanda diş ve kemik sağlığını da korur. Düzenli yoğurt tüketmek zayıflamaya da yardımcı olur.

Yeşil Sebzeler

Yeşil fasulye, brokoli, semizotu, ıspanak, kereviz ve enginar gibi yeşil sebzeler iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bu sebzeleri zeytinyağı ile pişirerek zengin besin değerinden daha fazla faydalanabilirsiniz. Yeşil sebzeler kalsiyum ihtiyacını karşılamanın yanı sıra antioksidan bakımından da zengin olduğu için toksinlerden arındırır.

Kuru meyveler

Kuru erik, kuru üzüm, kuru kayısı gibi kuru meyveler de kalsiyum bakımından zengindir. Kahvaltılarda, ara öğünlerde ya da yulaf lapasında kullanabileceğiniz kuru meyveler ile daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Kalsiyumun yanı sıra bu kuru meyveler magnezyum da içerir. Özellikle hamilelik dönemindeki kişilere bebeğin gelişimini olumlu etkilediği için tavsiye edilmektedir.

Susam

Susam, kalsiyum, B1 ve B6 vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Susamı, salata, ekmek ya da hamur işlerinizde kullanabileceğiniz gibi tahin tüketerek de tüketebilirsiniz.

Baklagiller

Dengeli bir beslenme için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden olan baklagiller de kalsiyum içerir. Özellikle nohut ve kuru fasulye kalsiyum ihtiyacını karşılamak için oldukça faydalıdır.

Sardalya

Kemik ve diş sağlığını korumak adına kalsiyum içeren besinler tüketmek istiyorsanız balık seçiminizi sardalyadan yana yaparak gerekli kalsiyumu alabilirsiniz. Sardalyanın 56 gramında 217 mg kalsiyum bulunur. Sardalyanın yanı sıra diğer balık türleri de kalsiyum ve fosfor bakımından oldukça zengindir. Hem kan şekerini düzenler hem de antioksidan özelliği ile vücudu toksinlerden temizler.

Mantar

Mantarın bütün türleri, bol miktarda kalsiyum içerir. Omletlerde, sebze sotelerinde, makarnalarda tüketebileceğiniz mantar ile kalsiyum ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Lahana

Lahana, kalsiyum zengini olmasının yanında aynı zamanda antioksidan özelliğe sahip bir sebzedir. Kan şekerini düzenler, sindirimi rahatlatır ve ödemi atmaya yardımcı olur.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!