Kalori Açığı Nedir? Kalori Açığı Oluşturma Tavsiyeleri

 Kalori Açığı Nedir? Kalori Açığı Oluşturma Tavsiyeleri

Kilo vermek için kalori açığı oluşturmak gerektiği artık bilinen bir gerçek. Yediklerimizden aldığımız enerji miktarını belirlemek için kalori birimi kullanılmaktadır. Yediğimiz ve içtiğimiz her şeyin bir kalorisi bulunur. Gün içinde yediklerimiz, ihtiyacımız olan kalori miktarının altında kalırsa yani açık oluşursa kilo verme gerçekleşir. Eğer günlük olarak almamız gerekenden fazla kalori alırsak da bu vücutta yağa dönüşür ve kilo alınır.

Kalori açığı nedir?

Kalori açığı, günlük almamız gereken kalori miktarından daha az kalori alarak oluşturulur. Günlük olarak alınması gereken kalori miktarı ise kilo, cinsiyet, aktiflik seviyesi, yaş gibi etkenlere göre belirlenir. Herkesin alması gereken kalori miktarı farklıdır. Eğer 200 kalori almanız gerekiyorsa ve siz 1500 kalori aldıysanız açık oluşturmuşsunuz demektir. Bu şekilde beslenmeye devam ederek kilo vermeye başlarsınız. Açık oluşturmak için az kalori almanın yanı sıra fazla kalori yakmak da önemlidir. Yani kalori açığı oluşturmak için egzersiz yapabilirsiniz.

kalori açığı

800 Kalorilik Diyet Nasıl Yapılır? 800 Kalorilik Diyet Listesi

Kalori açığı oluşturma yöntemleri

Kalori sayın

Kalori açığının oluşması için aldığınız kalori miktarını bilmeniz gerekir. Bunun için tükettiğiniz besinlerin kalorisine dikkat edebilirsiniz.

Şekerli içeceklerden uzak durun.

Şekerli içecekler gereksiz bir kalori yüklemesi yapar. Bu da fazla kalori almanıza neden olur.

Çay ve kahveye şeker atmayın.

Şekerli içeceklerin yanı sıra çay ve kahveye şeker atmak da gereksiz kalori almanıza neden olur.

Evde yiyin.

Dışarıdan yiyecek tüketmek kalori miktarını ayarlamanız konusunda zorlanmanıza neden olur. Evde kendi yemeklerinizi pişirerek kalori kontrolü sağlayabilirsiniz.

Sos kullanmayın.

Ketçap, mayonez gibi soslar yüksek kalorilidir. Tüketmemekte fayda vardır.

Abur cuburdan uzak durun.

Evinizde abur cubur varsa tüketme isteği oluşur. Bu nedenle alışveriş yaparken abur cubur almamaya özen gösterin.

Porsiyonları küçültün.

Porsiyonları küçülterek daha az kalori alabilirsiniz.

kalori açığı

Sebze tüketin.

Sebzelerin büyük çoğunluğu düşük kalorilidir. Aynı zamanda uzun süre tok tutar. Bu açıdan sebzeleri bol bol tüketebilirsiniz.

Aralıklı oruç yapın.

Kilo verme ve kalori açığı oluşturma konusunda en iyi yöntemlerden biri aralıklı oruç yapmaktadır. 8 saat yeme süresi ve 16 saat açlık süresiyle dengeli bir kalori alımı gerçekleştirilir.

Egzersiz yapın.

Kalori açığı oluşturmak için egzersiz yapmak da önemlidir. Gün içinde yaktığınız kalori miktarını arttırmak için yürüyüş, koşu, pilates, yoga gibi kendinize uygun bir egzersizi düzenli olarak yapın.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!