Antioksidan Zengini Kakao Nibi Faydaları Nelerdir?

 Antioksidan Zengini Kakao Nibi Faydaları Nelerdir?

Sizin için kakao nibi faydaları listesi hazırladık. Kakao Nibi, kakao çekirdeklerinin kavrulmasından sonra kırılması ve kabuklarına ayrılması ile elde edilmektedir. Genel olarak çekirdekten üretilmektedir. Antioksidan zengini, protein, sağlıklı yağ içeriği, polifenol ve lif içermesi ile sağlıklı bir besindir. Kalsiyum, çinko, magnezyum, demir içerir. Tokluk süresini uzatıp kilo vermede yardımcı olmaktadır. Şeker içeriğinin düşük olması ve zayıflama sürecinde olanların şekerli çikolatadan daha sağlıklı alternatif olması sebebiyle iyi bir tercih olacaktır. Peki kakao nibi faydaları nelerdir?

kakao nibi faydaları

Kakao nibi faydaları nelerdir?

  • Yüksek antioksidan içeriği ile bağışıklığı güçlendirmeye, kan şekerini dengelemeye, sinir ve kas sistemini korumaya alması, kolesterol ve tansiyonu dengelemesi, stresi azaltıcı etkisiyle süper bir besindir. Ayrıca bağırsak sağlığına iyi gelmektedir.
  • Endorfin içeriği ile mutluluk hormonlarını uyararak zindelik ve enerji vermektedir. Beyin sağlığına iyi gelir ve odaklanmayı artırır.
  • Cildi yeniler. Cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı olur.
  • Demir bakımından zengin olması ile kansızlığın önüne geçmektedir.
  • Yapılan araştırmalarda kalp hastalıkları ve insülin direncine iyi gelmektedir. Kakaodaki flavonoid içeriği ile ishale engel olmaktadır.

kakao nibi faydaları

Kakao nibi nasıl tüketilir?

Sağlık beslenme ve zayıflama sürecinde olanların mutlaka tercih etmelidir.

Smoothie, hurma ile yapılan tatlılarda, salatalara, kahve atıştırmalıklarında, sağlıklı tatlı çeşitlerinde ve kek tariflerinizde kullanılmaktadır.

Yulaf lapası ve yoğurt eklenebilir.

Dikkat edilecek nokta fazla miktarda tüketilmemesi gerektiğidir. Fazla miktarda alınan kakao nibi yüksek kafein içeriği ile uykusuzluğa neden olabilmektedir.

 

İlginizi çekebilir: Kakao Çekirdeği Nedir? Kakao Çekirdeği Faydaları Nelerdir?

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!