Kahvaltıda Yorgunluğu Gideren Yiyecekler Nelerdir?

 Kahvaltıda Yorgunluğu Gideren Yiyecekler Nelerdir?

Yorgun uyandığınız sabahlarda yorgunluğu gideren yiyecekler tüketerek enerji kazanabilirsiniz. Sabahları yorgun uyanmak birçok insanın sorunudur. Bu durum vücuttaki bazı eksikliklerden kaynaklanıyor olabilir. Bu açıdan vitamin ve mineral bakımından zengin yiyecekler tüketerek güne daha enerjik bir başlangıç yapabilirsiniz. Eğer yorgunluğunuz günü devam ettirmenize engel oluyorsa bir uzmana başvurmanızda fayda vardır. Sabahları rafine şeker içeren ya da karbonhidrat oranı yüksek yiyecekler tüketmek size kısa süreli enerji verir. Bu yüzden sabahları sürekli kahve içme isteği oluşabilir. Bunun yerine daha sağlıklı besinler tüketmeye yönelmelisiniz. İşte sizin için derlediğimiz yorgunluğu gideren yiyecekler listesi!

yorgunluğu gideren yiyecekler

İlginizi çekebilir: Avokadolu Smoothie Tarifi Nasıl Yapılır?

Peki kahvaltıda yorgunluğu gideren yiyecekler hangileridir?

  • Avokado

Kahvaltılarda tüketilebilecek en sağlıklı yiyeceklerden biri hiç kuşkusuz avokadodur. Avokado sağlıklı yağlar, vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Sabah size enerji verir ve bu enerji gün boyu sürer. Çünkü avokado lif bakımından da zengindir. Bu da daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Dolayısıyla kan şekeriniz ani dalgalanmalarla sizi yorgun bir ruh haline büründürmemiş olur.

  • Karpuz

En sevilen yaz meyvelerinden olan karpuz, sabahları vücudunuzun su ihtiyacını tam anlamıyla karşılayabilir. Su oranı yüksek meyve ve sebzeler tüketmek size enerji verir. Karpuzun %90’ının su oluşturur. Aynı zamanda içeriğinde bol miktarda vitamin ve mineraller ile antioksidan bileşenler bulunmaktadır. Karpuz, kas ağrılarına da iyi gelir. Kahvaltıda karpuzu peynir ile birlikte tüketerek güne enerjik bir şekilde başlayabilirsiniz.

  • Badem

En faydalı kuruyemişlerden biri olan badem, lif, tekli doymamış yağlar ve protein bakımından zengindir. Aynı zamanda tükettiğiniz yiyeceklerin vücudunuz tarafından enerjiye dönüşmesi için gerekli olan B vitaminlerini de içerir. Magnezyum da içerdiği için sabah oluşan kas yorgunluğuna da iyi gelir. Yulaf kasesine ya da smoothielerinize katabileceğiniz gibi direkt olarak da tüketebilirsiniz.

yorgunluğu gideren yiyecekler

  • Kale Bitkisi

İçeriğinde bol miktarda antioksidan bileşenler, vitaminler ve mineraller olan kale bitkisini de sabahları tüketebilirsiniz. Bitkisel bazlı demir içeren kale bitkisi, sabahları yorgunluğu gideren yiyecekler arasındadır. Aynı zamanda içerdiğin B vitamini, folat ve kalsiyum da bulunur. Omlete, detoks suyuna ya da smoothieye ekleyerek tüketebilirsiniz.

  • Muz

Sabahları tüketilebilecek en faydalı meyvelerden biri de muzdur. Potasyum zengin olan muz, özellikle şekerin kan dolaşımına salınımını yavaşlatan lif bakımından zengindir. Magnezyum ve B vitamini de içerdiğinden sabahları yorgunluğu gideren yiyecekler arasında yer alır.

  • Ispanak

Demir, folat ve C vitamini kaynağı olan ıspanak, güne başlarken oluşan enerji ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayabilecek yiyeceklerden biridir. Özellikle demir eksikliği sebebiyle yorgunluk yaşıyorsanız ıspanak tüketerek bunun üstesinden gelebilirsiniz. Ispanağı omletlerine ya da smoothielerinize katarak kahvaltıda tüketebilirsiniz.

  • Hurma

Vücuda anında enerji veren yiyeceklerden biri de hurmadır. Potasyum, magnezyum, demir, çinko, fosfor ve kalsiyum bakımndan zengindir. Hurma, tatlı ihtiyacını da en sağlıklı yoldan giderir.

  • Chia Tohumu

Kahvaltıda hem doygunluk sağlayan hem de enerji veren bir yiyecek tüketmek istiyorsanız chia tohumu bunun için oldukça idealdir. Çünkü chia tohumu tüketildiğinde sonra midede şişer. Bu da uzun süre tok kalmanızı sağlar. Chia tohumu aynı zamanda sağlıklı yağlar, lif, protein, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bakımından da zengindir.

  • Yumurta

Kahvaltıda mutlaka tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yumurta da yer alır. Yorgunluğu gidermesinin yanı sıra uzun süre tok kalmanızı da sağlar. Yumurta en önemli protein kaynaklarından biridir. Proteinin yanı sıra B12 vitamini, D vitamini, kolin ve demir bakımından da zengindir.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!