Kahvaltıda Tüketilebilecek Meyveler Nelerdir?

 Kahvaltıda Tüketilebilecek Meyveler Nelerdir?

Güne enerjik bir şekilde başlamak için kahvaltıda tüketilebilecek meyveler listesine göz atmaya ne dersiniz? Güne başlarken kahvaltı edip etmemek tartışmalı bir konu olsa da iyi bir kahvaltının günün devamının iyi gelmesine olan etkisi yadsınamaz. Çoğu beslenme uzmanı da kahvaltının en önemli öğün olduğunu söyler. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız ve kahvaltı öğününü atlamıyorsanız daha enerjik bir şekilde güne devam etmek için bazı meyveleri ekleyebilirsiniz. Lif, vitamin ve mineraller bakımından zengin meyveleri kahvaltıda tüketerek bir sonraki öğüne kadar tok kalabilir ve enerji yüklemesi yapabilirsiniz. Peki kahvaltıda tüketilebilecek meyveler hangileridir?

kahvaltıda tüketilebilecek meyveler

İşte kahvaltıda tüketilebilecek meyveler listesi!

Turunçgiller

C vitamini zengini olarak bilinen mandalina, limon, greyfurt, portakal gibi turunçgiller, kahvaltı için en ideal seçeneklerdir. İçeriğinde C vitamininin yanı sıra lif, potasyum ve bitkisel besinler bulunur. Anti-inflamatuar oldukları gibi kalp sağlığına da iyi gelir. Diyetlerle özdeşleşen bir meyve olan greyfurt, metabolizmayı hızlanarak yağ yakma hızını da arttırır. Bu açıdan diyet yaparken kahvaltıda greyfurt tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Ancak düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız greyfurt tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Elma

Kahvaltıda tüketilebilecek meyveler arasında elma da var. Diyetlerde en çok tüketilen elma, insan sağlığı açısından sayısız faydaya sahiptir. C vitamini, lif ve antioksidan bileşenler bakımından zengin olduğu için bağışıklığı kuvvetlendirir. Aynı zamanda flavanoidler de içerdiği için hastalıklara karşı koymak açısından oldukça etkilidir. Lif bakımından zengin olması sayesinde sizi bir sonraki öğüne kadar tok tutar.

Ahududu

Diyet tariflerde sıklıkla kullanılan bir meyve olan ahududu da kahvaltıda tüketilebilecek meyveler arasında yer almaktadır. Antioksidan zengini olan bu leziz meyve aynı zamanda anti-inflamatuar özelliğe sahiptir. C vitamini ve lif zengini olduğu için de kahvaltıda tüketilebilecek en iyi besinlerden biridir.

kahvaltıda tüketilebilecek meyveler

Nar Faydaları Nelerdir? Nar Kaç Kalori?

Nar

Antioksidanlar bakımından zengin olan nar insan sağlığı bakımından son derece faydalıdır. Her türlü tarife ekleyebileceğiniz narı, kahvaltıda yulaf lapanıza ya da smoothielere ekleyerek tüketebilirsiniz. C ve K vitamininin yanı sıra folat, lif ve potasyum bakımından da zengindir. Besleyici bir kahvaltı yapmak için narı mutlaka kahvaltı öğününüze eklemelisiniz.

Yaban mersini

Lif ve antioksidanlar bakımından zengin olan yaban mersini de kahvaltıda gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz meyvelerden biridir. C vitamini, manganez ve bitkisel besinler de içerdiği için sağlığa son derece faydalıdır. Bir fincan yaban mersini 4 gr lif içerir. Bu açıdan uzun süre tok tutar.

kahvaltıda tüketilebilecek meyveler

Kivinin Faydaları Nelerdir? Kivi Neye İyi Gelir?

Kivi

C vitamini açısından zengin olması sayesinde vücut direncini arttıran kiviyi de kahvaltıda tüketebilirsiniz. Lif oranı da son derece yüksek olduğu için sabah gelen açlığa en iyi çözüm olacaktır. Kiviyi, meyve salatasında, smoothileree ya da yulaf lapalarında kullanabilirsiniz.

Muz

En kolay tüketilebilecek meyvelerden biri olan muz, dirençli nişasta içerdiği için bağırsak sağlığı bakımından son derece faydalıdır. B vitaminleri, magnezyum, manganez ve lif açısından da zengin olduğu için diyet sürecinde mutlaka tüketilmelidir.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!