Hem Lezzetli Hem Diyet Alinazik Tarifi

 Hem Lezzetli Hem Diyet Alinazik Tarifi

Diyet Alinazik tarifi için hazır mısınız? Gaziantep mutfağının vazgeçilmezi Alinazik yemeği ile diyet yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Güneydoğu Anadolu yöresine ait bir yemek ile nasıl diyet yapılacağı konusunda  kendinizce haklı bulduğunuz birtakım şüpheleriniz olabilir. Çünkü bu bölgenin mutfağının kilo aldırdığı ile ilgili birçok ön yargımız vardır.

Güneydoğu Anadolu ve Gaziantep mutfağı çoğu zaman, akla sağlıksız ve yağlı yiyeceklerin memleketi olduğu fikrini getiriyor. Oysa ki az sonra bahsedeceğimiz yemek tarifini nizami bir şekilde uyguladığınız takdirde Alinazik yemeği ile hem mevcut kilonuzu koruyacaksınız hem de sağlıklı beslenmiş olacaksınız.

Alinazik yemeğinin tarihçesi

En az Alinazik yemeği kadar bu yemeğin tarihçesi de dikkatleri üzerine çekiyor. Osmanlı İmparatorluğunu döneminde Yavuz Sultan Selim, bir gün Gaziantep’e gitmeye karar verir. Orta doğu ve Balkanları yöneten I. Selim’in Gaziantep’e geleceğini duyan halk, telaş içerisinde hünkarı memnun edebilmek için yemek hazırlıklarına girişir. Bu süreçte çeşit çeşit yemek hazırlığı yapılır ve Gaziantep, mümkün olabilecek en iyi şekilde temsil edilmeye çalışılır.

Gaziantep’e varır varmaz yerel halkın büyük ilgisi ile karşılaşan Yavuz Sultan Selim kendisi için hazırlanan yemekleri denerken, Alinazik’ten epey etkilenmiş olacak, “Bu yemeği kim hazırladı?” der. Sonrasında Arapça, “Ala-Nazik” diyen Sultan Selim, günümüz Türkçesi ile, “Güzel ve nazik bir yemek” anlamına gelecek bir benzetmede bulunur.

Osmanlı padişahını cezbeden Alinazik’in tarihçesi 16. yüzyıla kadar uzanır. Bu kısa tarihsel anekdotun ardından diyet Alinazik yemeğinin nasıl yapılacağını detaylandıralım. Bu tarif ile hem mevcut formunuzu koruyabilir hem de Güneydoğu mutfağının en sevilen yemeklerinden birini sağlığınızı tehlikeye atmayacak şekilde hazırlayabilirsiniz.

diyet Alinazik tarifi

Diyet Alinazik tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler

2 kişi için hazırlayacağınız Diyet Alinazik’i 30 dakika boyunca pişirmeniz, 15 dakika boyunca hazırlamanız hesaba katılırsa, bu yemeğin son halini başladıktan 45 dakika sonra görebilirsiniz. Orta zorlukta bir yemek olan Diyet Alinazik’i en iyi şekilde hazırlayabilmek için ihtiyacınız olan ürünleri sizin için derledik. Bu tarif hazırlanırken, karşıdaki kişinin mevcut formunu koruyabilmesi ve sağlıklı besin takviyesi alması göz önünde bulundurulmuştur. İşte, Diyet Alinazik’i hazırlayabilmeniz için ihtiyacınız olan ürünler;

 • 5 adet patlıcan
 • 400 gr. mantar
 • 7.5 çorba kaşığı yoğurt
 • 4 diş sarımsak
 • 4 dal maydanoz
 • 1.5 tatlı kaşığı domates salçası
 • 1 silme tatlı kaşığı kimyon
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 tutam pul biber
 • 1 tutam karabiber

Diyet Alinazik yemeği nasıl yapılır?

Ürünlerinizi hazır ettikten sonra Diyet Alinazik’in nasıl yapıldığına geçebilirsiniz. Yapacağınız yemekten en yüksek verimi alabilmek ve mevcut formunuzu koruyabilmek adına bundan sonraki adım sizin için oldukça kıymetlidir. Ürünleri hazırlarken gösterdiğiniz ilgi ve alakayı yemeğin yapılış sürecinde de gösterirseniz, büyük ihtimalle sorunsuz bir şekilde hazırlıklar tamamlanır. Böylece Osmanlı padişahlarının ağzına layık Alinazik’i diyet çizelgenizi asmadan tüketebilirsiniz. Malzemeler hazırsa şimdi diyet alinazik yemek tarifinin yapılışını anlatalım.

 • Özenle seçtiğiniz 5 adet patlıcanı iyice temizledikten sonra, bıçak yardımı ile delikler açıp ocakta közlemeye başlayabilirsiniz. Közleme işlemi, patlıcanlarınızın her tarafı yumuşayınca sona erebilir.
 • Közleme işleminin ardından patlıcanları cam kaseye bırakırsanız, soyma işlemi beklediğinizden daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir. Ocakta közlediğiniz patlıcanlar, iyice yoğuştuklarından ötürü cam kaseye kabuklarını gürültü-patırtı etmeden bırakacaktır.
 • Paket ürün olmasını tavsiye ettiğimiz kültür mantarını paketten çıkardıktan sonra bıçakla ince ince kıymaya başlayabilirsiniz. Kültür mantarı ne kadar küçük parçalara ayrılırsa o kadar kullanışlı olacağı için bıçak yardımıyla tekrar üzerinden geçebilirsiniz.
 • Mantarların iyice ufalandığından emin olduysanız, bakır bir tencereye zeytinyağı döküp kavurma işlemine başlayabilirsiniz. 400 gr. mantarın iyice pişmesi için tencereye tek seferde bütün mantarları doldurmak yerine önce bir kısmını ardından öteki kısmını bırakabilirsiniz. Bakır tencerenin ısıyı hızlı iletmesinden ötürü pişirme işlemi epey kolaylaşacaktır.
 • 3 diş sarımsağı bıçak yardımıyla iyice ufaladıktan sonra bakır tavada kavrulan mantarlara ekleyin.
 • Bu işlemin ardından tavaya sırasıyla; 1.5 tatlı kaşığı domates salçası, 1 tatlı kaşığı kekik, 1 silme tatlı kaşığı kimyon, 1 çay kaşığı tuz ve 1 tutam pul biber ekleyip tahta kaşık kullanarak karıştırabilirsiniz. Karıştırma işlemi sırasında tahta kaşık kullanmanız, sizi sıcaklıklara karşı koruyacağı için sağlığınız adına bir başka kayda değer öneridir.
 • Cam tavada dinlenen patlıcanları daha fazla başıboş bırakmadan iki bıçak yardımıyla ortadan kesin ve her iki parçanın iç kısmını kaşık yardımıyla oymaya başlayın.
 • Patlıcanların iç kısmını dışarı çıkardıktan sonra kesim işlemlerini yaptığınız tahtanın üzerine yerleştirin ve son kalan 1 diş sarımsağı dört parçaya bölüp ilave edin.
 • Sarımsağı ekledikten sonra bıçağı satır hareketlerine benzer şekilde kullanarak patlıcanı ince ince kıyın.
 • Eğer cam kasede patlıcanlar soğuduysa, tekrar ısıtabilirsiniz. Siz kıyma işlemi yaptıktan sonra patlıcanlar soğuduysa yine bakır tavada birkaç dakikadan uzun olmayacak şekilde ısıtabilirsiniz.
 • Bu ısıtma işlemi devam ederken mutfağınızın bir köşesinde 7.5 çorba kaşığı yoğurdun içine 1 tutam tuz ekleyip pürüzsüz bir görüntü elde edene kadar karıştırın.
 • Yoğurdu hazırladıktan sonra bir tutam karabiber ile birlikte patlıcana ekleyip karıştırabilirsiniz. Sonrasında yoğurtlu patlıcanı tabağa dizmeye başlayın. Siz patlıcan ve yoğurt ile uğraşırken mantarlar soğuduysa, cam kasede patlıcanları dinlendirirken geride kalan enfes suyu alıp bakır tavaya ilave ederek mantarları birkaç dakikalığına pişirebilirsiniz. Bu işlemin ardından mantarları patlıcanın üstüne ekleyip dilediğiniz gibi hazırlayın. Bu diyet alinazik yemek tarifi ile hem formunuzu koruyacak hem de sağlıklı beslenmiş olacaksınız.
 • Şimdiden ellerinize sağlık!

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!