Güçlü Bir Bağışıklık İçin Kemik Suyu Çorbası Tarifi

 Güçlü Bir Bağışıklık İçin Kemik Suyu Çorbası Tarifi

Anadolu’nun en eski çorbalarından birisi olan kemik suyu çorbası, sadece kilo vermek için değil şifa bulmak isteyen insanların da sıklıkla tükettiği besin takviyesinin başında gelmektedir.

İçinde bulunduğumuz korona virüs günlerinde bir insana yapılacak en büyük iyiliğin, kemik suyu çorbası gibi naçizane tarifler vermek olduğunu düşünüyoruz. Evde, birkaç malzeme ile hazırlayabileceğiniz kemik suyu çorbasını sevdiklerinize sunmanız; sadece kendi adınıza değil sevdikleriniz adına da oldukça faydalı ve yerinde bir hareket olacaktır.

Bugünler de en çok ihtiyacımız olan şey güçlü bir bağışıklık. Bağışıklığınız ne kadar güçlüyse, ayakta o kadar daha uzun süreli kalabiliyorsunuz ve bağışıklığınız ne kadar zarifse hastalıklara karşı daha kolay bir hedef haline geliyorsunuz.

Bu tip olumsuzluklarla karşılaşmamak için, yedi düveli pençesine alıp inim inim inleten korona virüs salgın hastalığından korunabilmek için bağışıklığımızı güçlendiren, bağışıklık sistemimize farklı bir karakter veren kemik suyu çorbasını bol bol tüketmeliyiz, tüketmelisiniz. Eğer kendinizi hazır hissediyorsanız ufaktan malzeme listesine bir göz atabiliriz.

kemik suyu çorbası

Kemik Suyu Çorbasında Kullanılan Malzemeler

 • 4 ila 5 tane dana veya kuzu kemik (Kuzu kemiği kullanmanız birçok usta tarafından tavsiye ediliyor. Eğer dana eti kullanmak istiyorsanız o da olur.)
 • 8 ila 10 bardak kadar temiz su

Çorbanın Terbiyesi için;

 • Bir tane yumurta
 • Bir tane limon
 • İki çorba kaşığı kadar un
 • İki çorba kaşığı taze yoğurt
 • Ayrıca, çorbanın sosu için nane kullanabilirsiniz.

Kemik Suyu Çorbası Nasıl Yapılır?

 1. Restoranlar da lokantalar da sıklıkla tüketilen kemik suyu çorbasının yapımı hiç endişe edilmeyecek kadar kolaydır. Hatta çorba türleri arasında en kolayı olduğunu ileri sürebiliriz. İlk yapmanız gereken şey kemikleri düdüklü tencereye dizip su ilave etmek olacak.
 2. Kemikleri bir ila iki parmak geçecek şekilde su ilave ettikten sonra kaynamaya bırakın.
 3. Kemik suyu yaklaşık 40 45 dakika kadar haşlanacağı için siz mutfağın bir köşesinde çorbanın terbiyesinde kullanacağınız ürünleri karıştırabilirsiniz.
 4. Kemikleri tencereden alın. Kemik suyunu hazırladığınız terbiye ile birleştirin ve yeniden pişirmeye başlayın.
 5. Yaklaşık 15 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır. Çorbanızı iyice pişirdikten sonra sunuma hazır hale getirebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun. Ellerinize sağlık.

kemik suyu çorbası

Bir Porsiyon Kemik Suyu Çorbası Kaç Kaloridir?

Bir porsiyon kemik suyu çorbasında sadece ve sadece 50 kalori bulunur. Bu açıdan düşünüldüğünde kemik suyu çorbasının kalori değerlerinin düşük olduğunu pekâlâ söyleyebiliriz. Diyet yapan bireylerin düşük kalori tüketimi zorunluluğu bulunduğundan bu tip gıdaları tüketebilirsiniz.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!