Ev Yapımı Kefir Tarifi Nasıl Yapılır?

 Ev Yapımı Kefir Tarifi Nasıl Yapılır?

Ev yapımı kefir için kolları sıvayın. Üzerinizde hiç geçmeyen bir yorgunluk varsa tarih boyu tek bir formül öneriliyor: Kefir. İlk kez ne zaman ve nerede yapıldığı tam olarak bilinmese de Türk mutfağının dünyaya sunduğu enfes aromalı bir içecek olarak bilinen kefirin, insan sağlığına olan faydaları sadece fizyolojik açıdan değil ruhsal açıdan da geçerli.

Gün içerisinde, sabah saatlerinde veya akşam vakti tüketebileceğiniz kefir sayesinde sindirim sisteminiz rahat bir nefes almış olacak. Ayrıca, kefiri hazır olarak satın almak yerine direkt evde kendiniz üretebilirsiniz.

Aslında oldukça kolay bir şekilde yapılabilen kefiri çoğu kimse bilmediği için hiç yeltenmiyor. Bugün, siz değerli okuyucularımıza ev yapımı kefirin bütün ince detaylarını paylaşacağız.

Bu içeriği okuduktan sonra bir bardak kefiri ne kadar kolay üretebileceğinizi anlamış olacaksınız. Kefirin insan sağlığına olan faydalarını sıralamak gerekirse; sindirim sistemine ilaç gibi gelir, kas rahatsızlığını önler, karaciğer sağlığı açısından tüketilmesi elzem bir içecektir, metabolizmayı hızlandırır, enfeksiyonlara karşı vücudu korur ve üzerinizde hiç geçmeyen bir yorgunluk varsa kabaca kefir ilaç gibi gelebilir.

İçinde bulunduğumuz korona virüs salgınında bağışıklığınızı güçlendirebilmek adına kefir tüketimi birçok sağlıkçı tarafından öneriliyor. Türkiye’de her gün 2.500 küsur vakanın geldiği, dünyada her gün milyonlarca yeni vakanın kaydedildiği bir ortamda kefir türeyi içecekler büyük önem arz ediyor. Bu uzun girişin ardından şimdi, ev yapımı kefir için ihtiyacınız olan ürünleri listeleyelim; ardından kefir yapımına geçeceğiz.

ev yapımı kefir

Kefir Yapımında İhtiyacınız Olan Ürünler

  • 100 gram kefir topu veya kefir tanesi
  • 2 litre taze süt (Çiğ sütte kullanabilirsiniz.)

Yukarıdaki malzemeler sadece 4 kişinin tüketim hacmi göz önünde bulundurularak önerilmiştir. Eğer, daha fazla kişiye veya daha az kişiye kefir hazırlayacaksanız; malzeme miktarını artırıp azaltabilirsiniz. Şimdi kefir yapımına geçebiliriz. 100 gram kefiri aktardan, baharatçıdan veya büyük marketlerden edinebilirsiniz. Bazı şarküterilerde de kefir tanesinin satıldığını belirtmekte fayda var.

Ev Yapımı Kefir Nasıl Yapılır?

  • Geniş bir tencerenin içerisine 2 litre sütü katıp kısık ateşte pişirmeye başlayın.
  • Süt kaynar kaynamaz ocaktan alıp dinlendirmeye ayırın.
  • Pişirip soğumaya ayırdığınız süt henüz ılıkken kaymak oluşturur. Bu kaymağı dikkatli bir şekilde alın. Alırken metal araç gereç kullanmayın.
  • Süt soğur soğumaz kefir tanelerini nazikçe ilave edin. Tahta bir kaşıkla karıştırın.
  • İyice karıştırdığınıza emin olduktan sonra bu karışımı cam kavanozlara koyun ve bu kavanozları sıcak tutacak şekilde saklayın. Yoğurt yapmaya benzer bir metot uygulayacaksınız.
  • 1 gün boyunca kefiri saklayın. Ertesi gün cam kavanozları açıp bir süzgeçten kefiri geçirin. Son halini buzdolabına atıp 1 gün daha bekleyin ve sonra doyasıya kefir tüketebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!