En Fazla Su İçeren Yiyecekler Hangileridir?

 En Fazla Su İçeren Yiyecekler Hangileridir?

Vücudumuzu sağlıklı tutmak için su içeren yiyecekler tüketmemiz son derece önemlidir. Vücudumuzun büyük bir kısmı sudan oluşur. Dolayısıyla su, metabolizmamızı düzenler, iyileştirir ve korur. Özellikle yaz aylarında vücudumuzun su ihtiyacı artar. Bu aylarda su içmenin yanı sıra su içeren yiyecekler tüketmek de gerekir. Birçok sebze ve meyve, vücudun su ihtiyacını karşılamak için son derece etkilidir. Bu yiyecekler su içermesinin yanı sıra vitamin ve mineraller yönünden de zengindir. Günlük su ihtiyacımızın tamamını su içerek karşılamamız mümkün değildir. Bu nedenle su ihtiyacımızın %20’sini meyve ve sebzelerde karşılayabiliriz. Yüksek oranda su içeren besinleri tükettiğinizde uzun süre tok kalabilirsiniz. O halde en fazla su içeren yiyecekler listesine geçmeye ne dersiniz?

su içeren yiyecekler

İlginizi çekebilir: Karpuzun Faydaları Nelerdir? Karpuzun Besin Değerleri

İşte bol bol su içeren yiyecekler!

Karpuz

Su içeriği: %92

En çok su içeren yiyecek, karpuzdur. 154 gram yani 1 porsiyon karpuz, yarım bardaktan fazla su, E ve C vitamini, lif ve magnezyum içerir. 1 fincan karpuzun kalorisi 46’dır. Karpuz, yüksek miktarda su içerdiği için düşük kalorilidir. Aynı zamanda lif de içerdiği için uzun süre tok kalmayı sağlar. Karpuz aynı zamanda likopen gibi oldukça güçlü antioksidanlar bileşenler bakımından zengindir.

Çilek

Su içeriği: %91

Fazla miktarda su içeren meyvelerden biri olan çilek sağlığa da son derece faydalıdır. Düzenli olarak çilek tüketmenin birçok kanser türüne, kalp hastalıklarına ve diyabete karşı koruduğu saptanmıştır.

Kavun

Su içeriği: %90

En fazla su içeren yiyecekler arasında karpuzdan sonra kavun da gelir. Bir fincan kavun, yarım fincandan fazla su içerir. 1 fincan kavunda 2 gram lif bulunur. Su ile lif bir araya geldiğinde doygunluk sağlar. Kavunun en bilinen özelliklerinden biri A vitamini bakımından zengin olmasıdır.

Şeftali

Su içeriği: %89

E, C, B vitaminleri ile potasyum gibi önemli mineraller içeren şeftali de yüksek oranda su ve lif içerir. Şeftali aynı zamanda düşük kalorili meyvelerdendir.

su içeren yiyecekler

İlginizi çekebilir: Şeftali Faydaları Nelerdir? Şeftalinin 9 Faydası

Portakal

Su içeriği: %88

Su ve lif içeriğinin yanı sıra önemli miktarda C vitamini ve potasyum içerir. Portakal, bağışıklığı güçlendirir ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Yağsız Süt

Su içeriği: %91

Yağsız sütün önemli bir kısmı sudan oluşmaktadır. Suyun yanı sıra A ve B12 vitaminleri ile potasyum, fosfor ve kalsiyum mineralleri de içerir.

Salatalık

Su içeriği: %95

Neredeyse tamamı sudan oluşan salatalık aynı zamanda son derece düşük kalorilidir. 1 adet salatalık sadece 8 kaloridir.

su içeren yiyecekler

İlginizi çekebilir: Diyet Marul Salatası Tarifi ile Hafif Öğünler

Marul

Su içeriği: %96

Marul, su ihtiyacının yanı sıra günlük folat ihtiyacının da %5’ini karşılamaktadır. Marul aynı zamanda A ve K vitaminleri açısından da zengindir.

Kabak

Su içeriği: %94

En sağlıklı sebzelerden biri olan kabağın da önemli bir kısmı sudan oluşur. Aynı zamanda düşük kalorilidir ve lif kaynağıdır.

Kereviz

Su içeriği: %95

Kereviz, diyetlerde sıklıkla tüketilen düşük kalorili sebzelerden biridir. 1 fincan kereviz, yarım fincan kadar su sağlar. Aynı zamanda 1 fincan kereviz sadece 16 kaloridir.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!