Elmalı Kereviz Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

 Elmalı Kereviz Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

Elmalı kereviz salatası tarifi için hazır mısınız? İnsan vücuduna oldukça faydalı olduğu bilinen kereviz ve elmanın envaiçeşit vitamin ve mineral içerdiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Kerevizin ayrı, elmanın ayrı faydası olduğunu düşünürsek; elmalı kereviz salatası sayesinde hem vücudunuza bol miktarda lifli gıda girişi yapılmış olacak hem de sağlık açısından son derece önemli bir ürünü tüketmiş olacaksınız.

Günlük hayatta sürekli olarak hareket ettiğimiz için vücudumuz, çeşitli şekilde güç kaybedebilir. Bazen hiç beklemediğimiz bir anda, dış kaynaklı vücudumuza virüs girer ve bir bölgede iltihaplanmalar yaşanır. İşte kereviz dediğimiz bu bitki, iltihaplanmaya benzer bütün olumsuzlukların önünü alıyor. Eskiye göre daha fazla üretildiği için ve daha fazla rağbet edildiği için ucuz bir bitki olan kerevizi asla mutfağınızdan ihmal etmeyin. Kerevizin, sindirim sistemine iyi geldiği, kalp damar rahatsızlıklarına karşı koruyucu role büründüğü, mideyi koruduğu dahası karaciğerin yükünü hafiflettiği bilinmektedir. Sindirim işlemi sırasında vücudumuz bol miktarda toksin üretebilir.

Bu tür toksinlenmelerin temel kaynağı, hayvansal gıda tüketimi ve glüten oranı yüksek gıda tüketimidir. Ayrıca, kereviz tüketiminin mide rahatsızlıklarından ülsere ve gastrite iyi geldiği birçok sağlıkçı tarafından ileri sürülmektedir. Bugün, siz değerli okuyucularımıza elmalı kereviz salatasını yapabilmek için ilk önce ihtiyacınız olan ürünleri listeleyeceğiz; ardından işin en keyifli kısmına, yani elmalı kereviz salatasının yapım aşamasına geçeceğiz. Eğer hazırsanız, malzemelerle başlayabiliriz.

elmalı kereviz salatası

Elmalı Kereviz Salatası Yapımında İhtiyacınız Olan Ürünler

  • 2 tane taze kereviz (Kerevizleri dikkatli biçimde temizlemeye özen gösterin. İyi temizlenmiş bir kereviz sayesinde hem daha iyi bir aroma hem de daha iyi bir verim elde etmiş olursunuz.)
  • 5 adet çürük çarığı olmayan taze elma
  • 1 tane orta boy havuç

Dipnot: Yukarıdaki malzemeler 4 kişinin tüketim hacmi göz önünde bulundurularak tavsiye edilmiştir. Eğer 4 kişiden daha az kişiye veya daha fazla kişiye elmalı kereviz salatasını hazırlamayı düşünecekseniz, malzeme miktarını doğru orantılı olacak şekilde artırıp azaltabilirsiniz.

Elmalı Kereviz Salatası Nasıl Yapılır?

  • 4 ila 5 tane elmanın üst kısmını kapak şeklinde kesip, iç kısmını nizami bir şekilde oyun.
  • Daha sonra kereviz ve havucu rendelemeye başlayın.
  • Eğer sos hazırlamayı düşünüyorsanız, bu noktada kereviz ve havuç dilimleriyle karışım elde edebilirsiniz.
  • 30 dakika kadar malzemelerinizi buzdolabında dinlendirin.
  • Elmaların içine kereviz ve havuç dilimlerini düzeli bir şekilde atın.
  • Elmaların üzerine sos ilave edebilirsiniz. Kimi ustalar, Antep fıstığı dahil olmak üzere birçok renklendirme yapabiliyor. Şimdiden afiyet olsun.

Diğer diyet tarifler için buraya tıklayabilirsiniz.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!