Diyet Karabuğday Pilavı Tarifi Nasıl Yapılır?

 Diyet Karabuğday Pilavı Tarifi Nasıl Yapılır?

Karabuğdayın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bugün, yepyeni bir formül ile yani diyet karabuğday pilavı tarifi ile karşınızdayız. Diyet yapan bireylerin eski hayatlarından en çok özledikleri besin türünün pilav olduğu hesaba katılırsa, zengin mineral ve vitamin kaynağı karabuğday pilavı size ilaç gibi gelecek. Karabuğday pilavı sayesinde hem uzun süredir yoksunluğunu hissettiğiniz pilav yemeğinin yüksek kalorisinden kurtulacaksınız hem de sağlığınıza hiç azımsanmayacak derecede önemli bir yatırımda bulunmuş olacaksınız.

Son zamanlarda yüksek protein içermesi nedeniyle bir hayli popülerleşen karabuğdayın, insan sağlığına olan faydalarını duyan bir daha okuyor, bir daha okuyan soluğunu aktarda alıyor. Vücut geliştirme sporu ile uğraşan veya normal branş spor yapan bireylerin hemen hemen her gün olmasa da haftalık tükettiği karabuğday, hem ulaşımı açısından ucuz hem de normal pilava kıyasla daha kısa sürede hazırlanabiliyor.

Karabuğdayı sadece pilav olarak değil, çorba şeklinde de hazırlayabilirsiniz. Veya başka ana öğün yemeklerinde de kullanabilirsiniz. Yine son dönemde diyetisyenlerin danışanlarına sıklıkla karabuğday pilavını önermesi de üzerinde durulması gereken bir başka konu.

 Karabuğdayın neredeyse hiç gluten içermemesi, diyet yapan bireylerin hayranlık duymasına neden oluyor. Günlük hayatınızda kolaylıkla hazırlayıp tüketebileceğiniz karabuğday pilavı ile hem formunuzu koruyacaksınız hem de sağlıklı beslenmiş olacaksınız. İlk etapta, karabuğday pilavı yapımında ihtiyacınız olan ürünleri tanıyacağız. Ardından karabuğday pilavının nasıl en iyi şekilde hazırlanacağını listeleyeceğiz. En son, karabuğday pilavının kaç kalori olduğunu söyleyeceğiz. Şimdi, karabuğday pilavı yapabilmek için ihtiyacınız olan ürünleri inceleyelim;

diyet karabuğday pilavı

Diyet Karabuğday Pilavı Yapımında İhtiyacınız Olan Ürünler;

 • 1 su bardağı karabuğday (Toplumda yaygın olarak kullanılış şekli karabuğday değil, “greçka”dır. Eğer, aktarınıza “greçka” istiyorum derseniz; daha anlaşılır olacaktır.)
 • 2 su bardağı sıcak su
 • 2 ila 3 adet orta boy domates
 • 1 tane orta boy soğan
 • 2 diş taze sarımsak
 • Zeytinyağı
 • Bir tutam tuz, taze çekilmiş karabiber ve dilediğiniz herhangi bir baharat. Tuz ile baharat kullanımını fazla olmayacak şekilde ayarlamaya çalışın.

Diyet Karabuğday Pilavı Nasıl Yapılır?

 • Karabuğdayı kokusundan arındırabilmek için en az 10 kez temiz suda yıkamaya gayret edin. Eğer bu kadar yıkamanın dahi yetersiz olacağını düşünüyorsanız 1-2 sefer daha fazla yıkayabilirsiniz.
 • Karabuğday pilavını en iyi şekilde yapabilmek istiyorsanız bu adıma dikkat. İyice yıkadığınız karabuğdayı tencereye koyun. Ardından, karabuğdayı 1-2 parmak geçecek şekilde su ilave edin. Tencerede 30 dakika boyunca karabuğdayı pişirdikten sonra ocağın altını kapatıp bir daha süzün. Sonra 1-2 kez daha yıkadıktan sonra işlem tamam. Karabuğdayınız tamamen temizlenmiş vaziyette.
 • Tencerenizdeki suyu döktükten sonra tekrar ocağa koyun. Soğan ve sarımsakları kavuracak kadar zeytinyağı ilave edin ve bu iki ürünü pişirmeye başlayın. Soğan ve sarımsaklarınız iyice kavrulduktan sonra 2 ila 3 adet -kabukları soyulmuş- domatesleri de tencereye atın. Kısık ateşte bu üçlüyü iyice pişirdikten sonra, hazır karabuğdayınız da dinlenmişken pişirmeye başlayabilirsiniz.
 • Karabuğdayı da tencereye attıktan sonra bir iki tutam tuz ile kullanacağınız baharatları ekleyin. Fazla baharat kullanmamaya gayret edin. Fazla kullandığınız her baharat ilerde mide rahatsızlığı olarak geri döneceği için hazımsızlık gibi sorunlar yaşadığınızda diyetiniz sekteye uğrayabilir.
 • Karabuğdayı da tencereye aldıktan sonra üzerine sıcak su dökün. En son tencerenin kapağını kapatıp orta ateşte pişirin.
 • Karabuğday iyice suyu çektikten sonra ürünü servis edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Diyet Karabuğday Pilavı Kaç Kaloridir?


Bir porsiyon diyet karabuğday pilavı sadece 200 kaloridir. Pirinç pilavına kıyasla epey düşük bir miktar olduğu söylenebilir.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!