Diyet Falafel Tarifi Nasıl Yapılır?

 Diyet Falafel Tarifi Nasıl Yapılır?

Sizin için nefis diyet falafel tarifi derledik. Baklagiller ile sebzelerin aynı potada eritildiği falafel, enfes aroması ve büyüleyici sunumu sayesinde herkesi etkilemeyi başarıyor. Özellikle diyet yapan insanların protein alımını yapabilmek için tercih ettiği diyet falafel yemeğindeki baklagiller, hiç azımsanmayacak derecede protein içerdiği için herkesin tercih sebebi olmuş durumda.

Gün içerisinde veya gün sonu gönül rahatlığıyla yapıp tüketebileceğiniz diyet falafel yemeği sayesinde hem kendinize hem de sevdiklerinize sağlık açısından büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Falafel yemeğinde herhangi bir hayvansal gıdanın olmaması, olsa bile minimum seviyede olması nedeniyle; başta diyet yapanlar için gerek diyetisyenler gerekse sağlıkçılar tarafından sıklıkla önerilmektedir.

Hayvansal gıdaların sindirim sisteminde bin bir zorluktan sonra tüketilmesi, kilo alımını kolaylaştırırken; kilo vermeyi güç duruma sokmaktadır. Hayvansal gıdaların tüketimi sırasında sindirim sistemi yorulduğu için toksin salmaya başlar. Bu toksinler hem kilo vermemize engel olur hem de sağlıklı bir yaşam sürebilmemizi baltalayabilir.

Form tutmak isteyen sporcular ve diyet yapan insanlar, protein alımını hayvansal gıda yerine bitki ve bakliyattan tercih ediyor. Bunun en büyük gerekçesi, bitki ve bakliyattaki proteinlerin, protein değerinin; hayvansal gıdalardaki protein miktarı ve değerine kıyasla daha kaliteli olması yüzündendir. Şimdi, falafel yapımında ihtiyacınız olan ürünleri listeleyeceğiz; ardından işin en keyifli kısmına, yani diyet falafel tarifinin yapım aşamasına geçeceğiz. Kollarınızı sıvadıysanız başlayalım.

diyet falafel

Falafel Yapımında İhtiyacınız Olan Malzemeler

 • 2 bardak kadar taze nohut
 • Birkaç tutam kimyon, tuz ve kişniş
 • Birkaç yaprak maydanoz (Taze maydanoz kullanmaya özen gösterin.)
 • 1 tane küçük boy soğan
 • 4 tane sarımsak
 • 2 çorba kaşığı un
 • 2 çorba kaşığı doğal yağ

pancarlı falafel ve tahin sos

Diyet Falafel Nasıl Yapılır?

Diyet yapan bireylerin en az ne tükettiği kadar nasıl tükettiği de önemli bir unsurdur. Falafel yapımında kullanacağınız sebzeleri ve bakliyatı dikkatli bir şekilde temizlemeniz önerilmektedir. Eğer, bu tip temizliği aksatacak olursanız hiç beklemediğiniz bir şekilde enfekte olabilirsiniz. İçinde bulunduğumuz korona virüs günlerinde sağlığınıza dikkat edebilmek adına bu tip temizlikleri es geçmemeniz hem sağlıkçılar tarafından hem de tedarikçiler tarafından önerilmektedir. Yani, ürünü üreten kişi bile bu tip temizlikleri aksatmamanıza dair uyarılarda bulunuyor. Temizlikleri tamamladıysanız, falafelin yapım aşamasına geçebiliriz.

 • 2 bardak kadar nohutu bir gece öncesinden ıslatmanız tavsiye edilir. Eğer nohutları dondurduysanız, ıslatmanıza gerek yok.
 • Ardından, nohut ile bütün malzemeleri mutfak robotundan geçirin. Bütün malzemeleriniz un ufak oluncaya kadar işlemi sonlandırmayın.
 • Bir yandan bununla uğraşırken, diğer taraftan fırınınızı önceden ısıtmaya başlayın.
 • Malzemeleriniz hamur haline gelmeye başladıktan sonra robotu durdurup, bu hamurdan yuvarlak şekiller oluşturun.
 • Yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine, yuvarlak hale getirdiğiniz malzemeyi sermeye başlayın.
 • Fırını 180 dereceye ayarlayıp, 20 dakika boyunca pişirin.
 • İstiyorsanız, bu ürünü fırında değil de tavada kızartabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

İlginizi çekebilir: Doyurucu Bulgurlu Diyet Tarifler

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!