Diyet Bowl Tarifi Nasıl Yapılır?

 Diyet Bowl Tarifi Nasıl Yapılır?

Spora başlayanların, kas kütlesini artırmak isteyenlerin, yüksek enerji almak isteyenlerin ve diyetini farklılaştırmak isteyenlerin tercihi olan diyet bowl bir süredir hayatımızda. Özellikle spor ve sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda pek çok profesyonelin de kahvaltılara dahil edilmesini önerdiği diyet bowl, içerdiği malzemelerle vücudumuzun ihtiyacı olan kaloriyi sağlıklı bir şekilde almamıza yardımcı oluyor. Diyet yapanların akıllarında herhangi bir soru işretine mahal vermeden yanıtlayalım: diyet bowl diyetinizi bozmaz, aksine günün özellikle ilk öğününde tükettiğinizde sizi uzun süre tok tutacağı için, arada herhangi bir kaçamağa ihtiyaç duymayacaksınız. Fakat süper bowlu sıkça yemeniz kilo atımını olumsuz etkiler. Sağlıklı bir tabak olan diyet bowlu arada sırada tüketmeniz önerilmektedir. Aksi taktirde kilo veremezsiniz.

Kullanacağınız bazı önemli ve besleyici değeri yüksek malzemelere yakından bakıp vücudumuza ne gibi faydalar sağladığına bir göz atalım.

diyet bowl

Yaban mersini:

İngilizcesi “blueberry” olan yaban mersininin görünüşü kara üzüme benzer, rengi ise maviye çalar. Yaz ortasından sonbahar sonuna kadar tezgahlardan yerini alan bu meyve içerisinde; A, C, E, K vitaminlerini bulundurmanınsın yanı sıra folik asit, magnezyum, potasyum, kalsiyum, bakır, selenyum, manganez minerallerini içerir ve yüksek oranda su içerir. Vücudumuza olan faydalarına gelecek olursak bazıları şunlardır:

Kan şekerini düzenler. Bu nedenle kan şekeri düzeyleriyle ilgili problem yaşayan kişilerin düzenli olarak yaban mersini tüketmesi önerilir. Bu konuda yapılan araştırmalar da yaban mersininin kan şekerini düzenlediğini ortaya koymuştur.

Doğal antibiyotik özelliği bulunan yaban mersini, idrar yolları enfeksiyonuna yol açan E.Coli bakterisine karşı savaşır, idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur.

İçerdiği mineraller ile nörolojik sağlık üzerinde doğrudan etkilidir. Alzheimer hastalığına iyi geldiği, öğrenmeyi kolaylaştırdığı bilinmektedir.

Kilo vermek isteyenlerin sağlıklı atıştırmalık olarak rahatlıklar kullanabileceği bu meyve, içerdiği lif ve mineraller sayesinde ödem atımına yardımcı olur, kabızlık, hemoroid, ülser, mide bulantısı ve kusma gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına da iyi gelir.

Kötü kolestrolü ve kan basıncını düşürerek hem kalp- damar sağlığını hem de karaciğer sağlığını destekler.

Chia Tohumu:

Orta Amerika’da yetişen bir bitkinin tohumu olan Chia tohumu, nane ailesine ait olarak sınıflandırılsa da görünüş olarak öğütülmüş çörekotuna benzemektedir. Son yıllarda ülkemizde de tüketimi yaygınlaşan chia tohumuna marketlerden kolayca ulaşılabiliyor. Yüksek oranda lif ve omega-3 içerdiği için diyet tariflerinin üst sıralarında yer alıyor. Sindirim sisteminin düzenlenmesinde ve cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunuyor. Ayrıca sağlıklı yağlar barındırdığı için de kan şekerinin düzenlenmesine ve vücudun yağ ihtiyacının da karşılanmasını sağlıyor. Chia tohumunda bulunan yağ, kansere neden olan faktörleri azaltmada rol oynuyor.

Chia tohumu tüketirken bilmeniz gereken birkaç önemli nokta var: chia tohumunu sade olarak tüketmeyin her bir taneciği kendi ağırlığının 27 katı suyu emebilme kapasitesinde olduğu için tüketirken başka besinlere ilave etmek ve onlardan elde edilen su ile durumu düzenlemek, akabinde de bol su tüketmek gerekiyor.

Chia Tohumu Tarifleri ile Kilo Verin

diyet bowl

Diyet bowl tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • 50 gram yaban mersini
  • 1 adet muz
  • 1 su bardağı yarım yağlı süt
  • 1 yemek kaşığı chia tohumu
  • 1 tatlı kaşığı toz tarçın
  • ½ su bardağı yulaf

Diyet bowl tarifi nasıl yapılır?

50 gram yaban mersinini yıkayın, 1 adet muzun kabuğu soyun ve bu meyveleri blendera yerleştirin. Ardından, 1 su bardağı yarım yağlı sütü, 1 yemek kaşığı chia tohumu, 1 tatlı kaşığı toz tarçını ve yarım su bardağı yulafı ilave edin. Tüm malzemeleri blenderdan geçirin. Sonrasında bir kasede aktarın. Yüksek enerjili, vitamin deposu, sağlıklı süper bowl yenmeye hazır.

Afiyet olsun…

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!