Çinko İçeren Yiyecekler Nelerdir?

 Çinko İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Çinko içeren yiyecekler ile bağışıklık sistemi güçlendirilebilir mi? Bağışıklık sistemini güçlü tutmak hastalıklara yakalanmamak için son derece önemli. Özellikle son dönemde yaşanan pandemi sebebiyle bağışıklık sistemi çok daha önemli hale geldi. Bağışıklığı güçlendirmek için sağlıklı beslenme, düzenli uyumak ve egzersiz yapmak öneriliyor. Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalara göre çinkonun da bağışıklık sistemini güçlendirme etkisine sahip. Gıda takviyesi olarak da alınabilecek olan çinko, bazı yiyeceklerde de yüksek ortanda bulunuyor. Besin yoluyla vücudun çinko ihtiyacını karşılamak da mümkün.

çinko içeren yiyecekler

Peki çinko içeren yiyecekler nelerdir?

Kuzu Eti 

En yüksek oranda çinko içeren yiyeceklerden biri kuzu etidir. 100 gram kuzu etinde 4 mg çinko bulunmaktadır. Bu da günlük çinko ihtiyacı için oldukça tatmin edicidir. Günlük olarak 15 mg çinko alımı önerilir. Kuzu eti tüketimi ile bunun önemli bir miktarını karşılamış olmak mümkündür.

Kabak Çekirdeği 

Birçok hastalığa karşı önlem almak için çinko önemli rol oynuyor. Kabak çekirdeğinin içinde ise çinkonun yanı sıra magnezyum, fosfor, bakır, manganez, demir ve protein bulunuyor. Bir avuç kabak çekirdeği tükettiğinizde günlük çinko ihtiyacının %17’sini karşılamış olursunuz.

Mercimek 

En yüksek çinko içeren bitkisel besinlerden biri mercimektir. Türlerine göre değişiklik gösterse de 100 gram mercimek 2 ile 4 mg arasında çinko içerir. En yüksek çinko oranına sahip olan mercimek türü ise yeşil mercimektir. Bir porsiyon yeşil mercimek yemeği ile çinko ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Dana Eti

Hem çinko hem de protein açısından son derece zengin olan dana eti, özellikle yağsız olarak tercih edildiğinde sağlık için son derece faydalıdır.

Nohut

100 gram haşlanmış nohut ile vücudun ihtiyaç duyduğu çinko miktarının %12’sini karşılamak mümkündür. Nohut aynı zamanda protein de içerir. Özellikle vegan ya da vejetaryen beslenenler için hem protein hem de çinko açısından son derece faydalıdır.

Kakao 

Vitamin ve mineral kaynağı olmasının yanı sıra güçlü bir antioksidan kaynağı olan kakao da günlük çinko ihtiyacı için tüketilebilir. Kakao, özellikle diyet döneminde de önerilir. Tatlı krizleri için bitter çikolata tüketerek de kakaonun çinko içeriğinden faydalanabilirsiniz.

Kefir / Yoğurt 

Özellikle evde yapılan yoğurt ve kefir bağırsak sağlığına olumlu katkıda bulunan yararlı bakteriler içeriyor. Bağışıklığı güçlü tutmak için bağırsakları sağlıklı tutmak da son derece önemli. Yoğurt ve kefir aynı zamanda çinko içerdiği için bağışıklık için en faydalı yiyeceklerden biridir.

Mantar

Mantar, düşük olsa da çinko içeren yiyecekler arasındadır. Farklı mantar türleri, farklı çinko miktarına sahiptir. Örneğin 100 gram kültür mantarı 0.52 mg çinko içermektedir. Tüketilmesi gereken günlük çinko miktarının %3’ünü karşılar. Mantar aynı zamanda vitamin ve mineral kaynağıdır. Düşük kalorili olması sebebiyle diyet listelerinde de sıklıkla yer alır.

Ispanak 

1 porsiyon ıspanak ile günlük çinko ihtiyacının %12’sini karşılamak mümkündür. Demir bakımından da zengin olan ıspanak, diyetlerde de sıklıkla tercih edilir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak için ıspanak bol bol tüketilebilir.

Avokado 

Vitamin, mineral ve yağ asidi bakımından zengin olan avokado çinko içeren yiyecekler arasında da yer almaktadır. 100 gram avokadoda 0.92 mg çinko bulunur. Son zamanlarda birçok diyet tarifin içinde yer alan avokadoyu her gün tüketerek sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak mümkündür.

Badem 

Ara öğünlerde tüketilen kuruyemişlerden biri olan badem sağlıklı yağ, vitamin, mineral ve çinko bakımından zengindir. Bir avuç badem ile günlük çinko ihtiyacının yaklaşık %9’unu karşılamak mümkündür. Bademi aynı zamanda sağlıklı tariflerde kullanarak da tüketebilirsiniz.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!