Bitkisel Şeker Stevia Faydaları Nelerdir?

 Bitkisel Şeker Stevia Faydaları Nelerdir?

Sağlık açısından rafine şekere göre daha faydalı bulunan stevia faydaları ve diğer özelliklerini keşfetmeye ne dersiniz? Birçok üründe kullanılan rafine şeker, diyabet, kalp hastalıkları, obezite gibi hastalıklara nden olur. Bunun için doğal tatlandırıcılar kullanmak çok daha faydalıdır. Rafine şekere alternatif olabilecek besinlerden biri de stevia bitkisidir. Doğal tatlandırıcı olarak kullanılan bu bitki düşük kalorili ve faydalıdır. Diyabet hastaları, diyet yapanlar, sağlıklı beslenmek isteyenler stevia bitkisi tüketebilir.

stevia faydaları

İlginizi çekebilir: Rafine Şeker Zararlı Mıdır? Rafine Şeker Zararları

Stevia Nedir?

Stevia, Güney Amerika’ya özgü bir şeker otudur. Bitkinin yapraklarındaki özler bir tür tatlandırıcı görevi görmektedir. Çin, Kore ve Brezilya’da doğal tatlandırıcı olarak kullanılır. Sakkaroza göre daha tatlı olduğu bilinmektedir. Steavia aynı zamanda bol miktarda lif de içerir. Ağızda acı bir tat bırakmadığı için birçok tarifte de kullanılabilmektedir.

Stevia tatlandırıcı olarak nasıl kullanılır?

Stevia tozu, çay, kahve gibi içeceklere eklenebilir. Stevia yapraklarını kurutup, toz haline getirip yine içeceklere ya da tatlılara katabilirsiniz. Sıvı stevia satın alarak da çay veya kahvenizi tatlandırmak için 5 damla kullanabilirsiniz. Stevia bitkisi aynı zamanda çay olarak demlenip tüketilebilir.

stevia faydaları

İlginizi çekebilir: Tatlandırıcı Kullanımı Zararlı Mıdır?

Stevia faydaları nelerdir?

Doğal tatlandırıcı stevia faydaları ise şunlardır:

  • En bilinen özelliklerinden biri tansiyonu düşürmesidir. Tansiyon yüksekliği yaşayan kişiler için son derece faydalıdır. Damarları rahatlattığı için tansiyonun düşmesini sağlar. Aynı zamanda yüksek tansiyon sebebiyle oluşan stres ve gerginliği de yok eder.
  • Tansiyonun yanı sıra kolesterolü dengeleme özelliği de vardır. Bu özelliği sayesinde kalp ve damar sağlığını da korur. Kolesterolü dengelediği için damar tıkanıklığı rahatsızlığına yakalanma riskini düşür. İyi kolesterolü attırır ve kötü kolesterolü düşürür.
  • Stevia faydaları arasında ilk akla gelenlerden biri düşük kalorili olmasıdır. Bu özelliği sayesinde diyet yaparken de tüketilebilmektedir. Bitkisel bir şeker olduğu için diyet tatlı tariflerine katılabilir. Kilo verme sürecinde rafine şekeri bırakmak istiyorsanız yiyecek ve içeceklerinizi tatlandırmak amacıyla stevia kullanabilirsiniz.

stevia faydaları

İlginizi çekebilir: Şekersiz 21 Gün Diyeti Nedir?

  • Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak stevia kullanımı ile kanserli hücre oluşumunun engellenmesi mümkündür. Serbest radikalleri bloke ettiği için kansere karşı koruma sağladığı bilinmektedir.
  • En bilinen özelliklerinden biri de nikotin isteğini azaltmasıdır. Bu sebeple sigarayı bırakmak isteyenler için de son derece faydalıdır.
  • Stevia bitkisi, dermatik bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde ciltteki hasarların hızlıca onarılmasını ve cildin çok daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.
  • Stevia faydaları arasında sayılabilecek bir diğer özelliği de mide ve bağırsak florasını korumasıdır.
  • Vücudun alkali ve asit seviyesinin korunmasına yardımcı olur.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!