Bitkisel Bazlı Beslenmenin Faydaları

 Bitkisel Bazlı Beslenmenin Faydaları

Bitkisel bazlı beslenmeye dayalı bir diyet ile hem sağlıklı bir hayata hem de hayalinizdeki kiloya kavuşabilirsiniz.

GSD Effects of Plant Based Vegan Diet Teeth Health Blog SM

Sağlıklı beslenme son zamanlarda birçok kişi için önemli hale geldi. Sağlıklı beslenme dendiğinde ise ilk olarak sebze ve meyve ağırlıklı beslenme akla geliyor. Diyetisyenler ve doktorlar et tüketimini azaltmanın sağlık açısından çok daha faydalı olduğunu her fırsatta belirtiyor. Bitkisel bazlı beslenmek hem kendi hayatınız için hem de hayvanlar ve çevre için en doğru seçimdir. Her ne kadar bitkisel bazlı beslenmek ve et tüketimini azaltmak çok zor gibi görünse de doğru tercihler yapıldığında aslında et tüketmenin çok da gerekli olmadığı anlaşılır. Kilo kaybetmek için kalori saymak, diyet gıdaların peşinde koşmak ya da aç kalmak zorunda değilsiniz. Bitkisel bazlı beslendiğinizde kilo kaybedebilir ve sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz. Beslenme programınıza eti azaltmak ve bitki bazlı besinleri çoğaltmak ilk yapacağınız şey olabilir.

İşte bitkisel bazlı beslenmenin faydaları

Kan basıncı düşer.
Yapılan araştırmalarla birlikte bitkisel bazlı beslenme kan basıncını düşürerek kalp hastalıkları, felç, yüksek tansiyon, diyabet gibi rahatsızlıkların riskini azaltır. Araştırmaların gösterdiğine göre vegan ya da vejetaryen beslenenler, et tüketenlere göre daha düşük kan basıncına sahip. Sizin de ailenizde bu hastalıklara yatkınlık varsa bitkisel bazlı beslenme diyetine geçerek bu riski en aza indirebilirsiniz.
Kalp sağlığını korur.
Et ve et ürünlerinin kalbe olan zararlarını bilmeyen yoktur. Et ürünlerinde bulunan doymuş yağ, fazla tüketildiğinde kalp rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Amerikan Kalp Derneği’nin araştırmalarına göre bitkisel bazlı diyetler ile bu hastalıkların riski %16 azaltılabiliyor. Elbette et tüketimini azaltırken rafine şekeri, rafine tahılları, paketli gıdaları ve abur cuburları da hayatınızdan çıkarmanızda fayda var.
Kilo verdirir.
Hayalinizdeki kiloya ulaşmak için çeşitli yolları denediyseniz artık bunu sağlıklı yoldan yapmanızın vakti gelmiş olabilir. Aç kalmadan, vücudunuzu vitamin ve minerallerden mahrum bırakmadan en sağlıklı şekilde kilo vermek istiyorsanız bitkisel bazlı beslenmeye mutlaka bir şans vermelisiniz. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenme ile kısa sürede kalıcı olarak kilo verebilirsiniz.
Uzun yaşamayı sağlar.
Hayatınızda et tüketimini azaltmak, bitkisel bazlı beslenmeyi benimsemek çok daha sağlıklı olmanızı sağlar. Bu da uzun vadede hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır ve daha uzun yaşamanızı sağlar.
Beyni güçlendirir.
Bitkisel bazlı beslenerek fiziksel olarak son derece güçlü bir hale gelebilirsiniz. Ancak bir de bu beslenmenin zihinsel faydalarından bahsetmek gerekir. Et tüketimini azaltarak bitki ağırlıklı beslendiğinizde Alzheimer’a yakalanma riskiniz azalır. Eğer Alzheimer başlangıcı varsa ilerlemesi yavaşlar. Bunların yanı sıra yaşa bağlı olarak görülen zihinsel gerileme de kontrol altına alınır. Yalnızca yaşlılıkta değil gençlikte de bitkisel ağırlıklı beslenmek daha güçlü bir beyne sahip olmayı sağlar.
Kanser riskini azaltır.
Günümüzün en sinsi hastalıklarından biri olan kanser, yaşamı ciddi anlamda etkiliyor. Yapılan araştırmalara göre bitkisel bazlı beslenmek kansere yakalanma riskini azaltıyor. Lif, vitamin, mineraller ve fitokimyasallar içeren bitkisel besinler vücudu kansere karşı koruyor. Aynı zamanda kansere yakalanan ya da atlanan kişilerde de bitkisel beslenme olumlu sonuçlar doğuruyor.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!