Ara Öğünleri Şenlendirecek Armutlu Roka Salatası Tarifi

 Ara Öğünleri Şenlendirecek Armutlu Roka Salatası Tarifi

Leziz armutlu roka salatası için kolları sıvayın. Lifli besin tüketmenin insan sağlığı için ne kadar yararlı olduğunu üç aşağı beş yukarı tahmin edebilirsiniz. Lifli gıdalar, insan midesindeki asit ortamında kolaylıkla çözüldükten sonra elde edilen vitaminler vücuda dağıtılır, geriye kalan posa ise öteki sebzelere kıyasla daha rahat bir şekilde bağırsaklara gönderilir. Bu yüzden tıp dünyasındaki önemli figürlerin hemen hemen hepsi lifli gıda tüketiminin hayati derecede önemli olduğundan söz eder. Hakikaten, lifli gıda tüketimine önem vererek reflü ve gastrit gibi midenizi zor durumda bırakacak kalıtsal hastalıklara yakalanmayabilirsiniz. Bugün, tabiri caizse lifli gıda bombası diyebileceğimiz bir besinle karşınızdayız: Enfes tadıyla armutlu roka salatası. Armutlu roka salatasının çok fazla miktarda lifli gıda barındırması ve lifli gıdaların sinerjisinden ötürü ortaya kalorisi oldukça düşük bir besin çıkması, sizi diyet programınızdan ayırmayacak, aksine diyet aşkınızı daha fazla perçinleştirecek. En fazla 30 dakika içerisinde hazırlayabileceğiniz bu besini, ara öğününüzde veya diyetisyeninizin tavsiyesi üzerine başka öğünlerde tüketebilirsiniz. Peki armutlu roka salatası için hangi malzemelere ihtiyacınız var?

armutlu roka salatası

İhtiyacınız olan malzemeler:

İyi bir armutlu roka salatası hazırlamak için aşağıda listelediğimiz ürünleri harfiyen uygulamanız gerekmektedir. Listeye başka ürünler eklemeniz durumunda besin kalorisinde veya besin sinerjisinde değişiklikler meydana geleceği için, tüketim sırasında çeşitli zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Dahası armutlu roka salatasına aşağıdaki malzeme listesi dışında ekleyeceğiniz her ürün için diyetisyeninizi haberdar etmelisiniz. Besini hazırlarken kullandığınız miktar, ürün çeşidi ve ürünün kaç kişilik hazırlandığı gibi birtakım önemli bilgiler, diyet sürecinizi doğrudan etkileyebileceği gibi diyetinize yararlı veya zararlı olacak unsurlarla yüzleşebilirsiniz. En iyi armutlu roka salatasını hazırlayabilmeniz için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde;

 • 1 ila 2 adet armut. Armutların tercihen olgun olması hazırlayacağınız salata için idealdir.
 • Yarım kaseyi dolduracak şekilde nar tanesi.
 • 2 yemek kaşığı maydanoz. 2 yemek kaşığı maydanozu bıçak yardımıyla ince ince kıymalısınız.
 • Yine bıçak yardımıyla ince ince kıyılmış bir adet taze soğan.
 • Yarım yemek kaşığı portakal kabuğu rendesi.
 • 2 kaşık sızma zeytinyağı. (Armutlu roka salatasına en iyi aromayı verebilmek için 2 kaşık sızma zeytinyağı kullanmaya özen göstermelisiniz. Zeytinyağı dışında herhangi bir yağ çeşidi kullanmayın. Aksi takdirde hem besinin kalori değeri yükselebilir hem de hazırladığınız salata sağlığınız için risk teşkil eden  bir hale gelebilir.)
 • Fazla olmamakla beraber 1 kaşık nar ekşisi.
 • 1 kaşık sirke.
 • Yarım tatlı kaşığı bal.
 • Yarım tatlı kaşığı hardal.
 • 1 demet roka. Rokayı en iyi şekilde temizleyip kurutmaya özen gösterin.

Armutlu roka salatası nasıl yapılır?

Taze ürünlerinizi mutfağa dizdiniz. Ne bir eksik ne bir fazlanız var. Ara öğününüzü lif açısından yüksek bir gıda ile geçirmek istiyorsunuz. Nitekim diyetisyeninizde bu yönde size gerekli onayı verdi. Şimdi tek yapmanız gereken şey önünüzdeki malzemeyi en iyi şekilde, ziyan etmeden kullanmak olacaktır. Toplam 30 dakika içerisinde yapacağınızı düşündüğümüz bu besin sayesinde hem mevcut formunuzu koruyacak hem de sağlığınıza değer verdiğinizi bir kez daha göstermiş olacaksınız. Kolaya kaçıp hamburger yemeyi herkes akıl edebilir ama mideniz, 30 yaşınızdan sonra da faaliyet göstermeye devam edeceği için bu tip lifli gıda tüketimine önem vermelisiniz. Şimdi gelelim armutlu roka salatasının nasıl yapıldığına;

 • Malzemelerinizi rahatça karıştırabilmek için boş bir kap çıkarın. Bu kabı yıkayıp pırıl pırıl etmeye özen gösterin.
 • Ardından sırasıyla taze soğan, nar taneleri, maydanozu ve portakal kabuğunu bu kabın içerisinde karıştırmaya başlayın.
 • Öte yandan zeytinyağı, nar ekşisi, sirke, bal ve hardalı mutfağınızın başka bir alanında karıştırıp sos haline getirin.
 • Temizleyip dinlenmeye ayırdığınız roka yapraklarını bu sosun üzerine ekleyebilirsiniz.
 • Roka yapraklarından sonra olgun armutlarınızı dilimleyip ekleyin, sonra nar tanelerini ekleyin. İşte bu kadar. Enfes aromalı armutlu roka salatası hazır! Şimdiden afiyet olsun.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!