Adaçayı Nedir? Adaçayının Faydaları Nelerdir?

 Adaçayı Nedir? Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Şifalı bitkilerden biri olan adaçayının faydaları listesini bizimle keşfetmeye ne dersiniz? Uzun yıllardır şifasından faydalanılan bir bitki olan adaçayı, sağlıklı beslenme alanında da kullanılır. Kolay yetiştirilen bir bitki olmasından dolayı ulaşılabilmesi de oldukça rahattır. Ballıbabagiller ailesine ait olan adaçayını beş bine yakın türü olduğu bilinmektedir. Akdeniz ve Orta Doğu bölgelerinde yoğun olarak yetiştirilir.

Lezzetli olmasıyla bilinen adaçayı, genellikle stres ile mücadelede başvurulan bitkilerdendir. Bunun yanı sıra hastalıklara karşı bir önlem olarak da kullanılır. Adaçayı bitkisi, çay, baharat ya da yağ şeklinde kullanılabilmektedir. Güzel bir kokusu olduğu için parfüm, sabun gibi ürünlerde de kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan A, B3, B6, E ve K vitaminlerinin yanı sıra bakır, manganez, kalsiyum, potasyum, çinko gibi mineraller de sağlık için oldukça faydalıdır.

adaçayının faydaları

Kış Çayının Faydaları Nelerdir? Kış Çayı Nasıl Yapılır?

Adaçayının faydaları nelerdir?

  1. Adaçayının faydaları arasında en bilinenlerinden biri strese iyi gelmesidir. Günde bir fincan adaçayı çayı tüketerek stresten arınabilirsiniz.
  2. Adaçayını demleyerek tüketmek aynı zamanda mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir. Sindirim sistemini rahatlatır.
  3. Düzenli olarak tüketilen adaçayı, vücutta detoks etkisi yaratır. Vücuda zararlı olan toksinleri atmaya yardımcı olur.
  4. Kış aylarında tüketilmesi ile bağışıklık sistemi güçlenir ve kış hastalıklarına yakalanma riski büyük ölçüde azalır.
  5. Uykuya dalmada ya da uykuyu sürdürmede zorlanan kişiler için de etkilidir.

adaçayının faydaları

  1. Ağız içi ve ağız çevresinde oluşan yaraların hızlıca iyileşmesini sağlar.
  2. Depresyon belirtilerini hafifletir.
  3. Kan şekerini dengeler.
  4. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini büyük ölçüde düşürür.

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!