Mucizevi Aspir Yağının Faydaları Nelerdir?

 Mucizevi Aspir Yağının Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda adından sıklıkla söz edilen aspir yağının faydaları saymakla bitmiyor. Çok miktarda çoklu doymamış yağ içerdiğinden sağlığa yararlı olarak kabul ediliyor. Aspir yağının sağlık için kullanımı 1970’li yıllarda başlamış günümüze kadar gelmiştir. Her ne kadar son yıllarda zayıflama alanında ün kazansa da cilt ve saç sağlığı için de son derece faydalıdır.

Kozmetikte ve cilt bakım ürünlerinde kullanılan aspir yağının her evde bulunmasında fayda var. Yapılan araştırmalara göre hem genel vücut sağlığı hem kilo verme hem de cilt ve saç sağlığı için aspir yağı kullanılabilir. Peki sayısız faydası olan aspir yağına daha yakından bakmaya ne dersiniz? İşte aspir yağının faydaları!

aspir yağının faydaları

Aspir yağı nedir?

Latince adı “Carthamus tinctorius” olan aspir yağı, turuncu ve sarı renkli aspir bitkisinin tohumlarından elde ediliyor. Yemeklerde kullanılan aspir yağı, bitkinin tohumlarından elde edilen ve koyu bir kıvamı olan yağdır. Aromaterapi gibi alanlarda kullanılan versiyonu ise taşıyıcı yağ görevi görür. Uçucu yağ kategorisinde olan aspir yağı ise bitkinin yaprak ve çiçek kısımlarının preslenerek elde edildiği versiyondur. Cilt için kullanılan bu versiyon, yemeklik olan yağdan çok daha ince bir yapıya sahiptir. Bu versiyonun ciltte kullanılmadan önce diğer taşıyıcı yağlar ile karıştırılması önerilmektedir. Eski Mısır’da da kullanılan aspir yağı günümüzde pek çok alanda kullanılır hale gelmiştir.

Aspir yağı nasıl kullanılır?

Diğer uçucu yağlar ile birlikte seyreltilerek cilt bakımında kullanılabilir. Ciltte kullanıldığında cildi nemlendirir ve çok daha yumuşak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda akne ve sivilce problemlerini de giderir. Saçlarda kullanımı ile saç köklerini güçlendirir ve saç tellerini besler. Aspir yağı aromaterapi masaj yağı olarak da kullanılır. Diğer yağlar ile karıştırılarak cilde masaj yapılabilir. Peki aspir yağının faydaları nelerdir?

aspir yağının faydaları

Aspir yağının faydaları nelerdir?

 • Oldukça fazla görülen bir rahatsızlık olan egzamanın tedavisinde aspir yağı kullanılabilir. Hafif seyreden egzama ataklarında antioksidan açısından zengin olan aspir yağı, rahatlatıcı etki yapar. Ancak egzamalı bölgeye sürmeden önce uçucu yağlar ile karıştırmakta fayda vardır. Günde birkaç kez sorunlu bölgeye uygulayarak kaşıntı ve sancıyı gidermek mümkündür.
 • Aspir yağı, cildin elastikiyetini yeniden kazanmasına yardımcı olur. Nemlendirici kreme birkaç damla katarak cildinize uyguladığınızda ince çizgi ve kırışıklarının görümünde azalma olur. Cildi besleyen aspir yağı aynı zamanda kuru ciltler için çok iyi bir nemlendiricidir.
 • Aspir yağı, direkt ağızdan da tüketilebilir. Bu şekilde tüketildiğinde metabolizmayı güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini en aza indirir. Dolayısıyla aspir yağının faydaları arasında bağışıklığı kuvvetlendirmesi de vardır.
 • Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak aspir yağı tüketimi, iştahı kontrol altına aldığı için obezite riskini en aza indirmektedir.
 • Aspir yağının içeriğinde yüksek miktarda linoleik asit olduğu için vücuttaki iltihapla savaşır. Kalp, şeker hastalıkları, kanser riski ya da vücutta yağlanma gibi durumları önleyici etkisi vardır.
 • Aspir yağı kolesterolü dengelediği için kalp sağlığına da iyi gelmektedir. Düzenli olarak günde bir tatlı kaşığı aspir yağı tüketerek kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

saffloweroil 15105781798n4kg

 • Zengin doymamış yağ asitleri bakımından zengin olduğu için vücudun hormon dengesini sağlamasına yardımcı olur.
 • Düzenli aspir yağı tüketimi ile hafızayı güçlendirmek mümkündür. Ayrıca Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini de azaltır.
 • İçeriğinde K, E, D  ve A vitamini bulunduğu için vücudun genel sağlığı için son derece faydalıdır.
 • Vücuttaki kan şekerini dengelediği için şeker hastalığına karşı koruyucudur.
 • E vitamini içerdiği için cilt kuruluğu, kırışıklık, alerji ya da pullanma gibi sorunları ortadan kaldırır.
 • Aspir yağının faydaları arasında sivilce lekelerinin geçmesini sağlaması da vardır.
 • Saç köklerindeki kan akışını arttırarak saçların daha gür ve sağlıklı olmasını sağlar.

 

İlginizi çekebilir: Zeytinyağının Faydaları Nelerdir? Zeytinyağı Neye İyi Gelir?

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!