Mor Domates Nedir? Mor Domates Faydaları Nelerdir?

 Mor Domates Nedir? Mor Domates Faydaları Nelerdir?

Sizin için farklı bir görünüme sahip olan mor domates faydaları listesini derledik. Domates, likopen bakımından zengin olan bir meyvedir. Mor domates, alışık olunmayan bir tür olsa da aslında normal domatese göre çok daha faydalıdır. Mor domates, domates ile yaban mersininin sentezi ile ortaya çıkarılmıştır. İçeriğinde bulunan antosiyanin sayesinde mor rengini alır. Antosiyanin aynı zamanda bir antioksidan olduğu için bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkilere sahiptir. Eğer siz de mor domatesi merak ettiyseniz birlikte mor domates faydaları ve diğer bilgileri keşfedelim.

mor domates faydaları

Domates Kaç Kalori? Domatesin Faydaları Nelerdir?

Mor domates nedir?

10 yıllık çalışmalar sonucunda elde edilen domates, aslında genetiği değiştirilmiş bir domates türüdür. Yaban mersini ve kırmızı domatesin genetik sentezi ile elde edilmiştir. Kokusu, yapısı, tadı ve rengi tamamen kendine hastır. Dış tabakası patlıcana benzer. Ancak içinden kırmızı domates gibi çekirdekli bir yapı çıkar. Mor domates, son yıllarda çok daha popüler hale gelmiştir. Çünkü besin değeri yüksek olduğu için kanserli hücreleri uzak tuttuğu bilinmektedir. Peki mor domates faydaları nelerdir?

Mor domates faydaları nelerdir?

  • Mor domatesin en önemli özelliği antioksidanlar bakımından zengin olmasıdır. Bu sayede kanser gibi oldukça ciddi hastalıkların oluşmasını önler.
  • Vitamin ve mineraller bakımından zengin olması sayesinde bağışıklık sistemini güçlü tutar.
  • Mor rengi sayesinde antioksidan oranı yüksek olduğu için vücudu toksinlerden arındırır.
  • Aynı zamanda bu antioksidan bileşenler sayesinde ödemi atmaya da yardımcı olur.
  • Mor domatesin faydaları arasında kanın temizlenmesini sağlaması da vardır. Bu sayede hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Mor domatesin birçok kanser türüne karşı koruma sağladığı bilinmektedir.
  • Vücuda enerji verdiği için halsizlik ve yorgunluğa iyi gelir.
  • İçeriğindeki bileşenler sayesinde damarları temizleyerek kalp ve damar hastalıklarına karşı korur.
  • C vitamini bakımından zengin olması sayesinde vücut direncini güçlü tutar.

mor domates faydaları

Lezil ve Pratik: Domatesli Diyet Tarifler

Mor domatesin tadı nasıldır?

Mor domates, her ne kadar görünüm açısından farklı olsa da domates ile aynı tada sahiptir. Hafif bir tatlı tadı olsa da kırmızı domatesin kullanıldığı her türlü tarifte kullanılabilir.

Mor domates zararlı mı?

Genetiği değiştirilmiş olarak bilindiği için birçok kişi tüketmeyi sakıncalı bulur. Oysaki genetiğiyle oynama işlemi kimyasal kullanılarak yapılmamaktadır. Tohumlar sentezlenerek doğal ortamda yetiştirilir. Bu sebeple sağlık açısından son derece faydalıdır.

 

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!