Laktozsuz Süt Nedir? Laktozsuz Sütün Besin Değerleri Nelerdir?

 Laktozsuz Süt Nedir? Laktozsuz Sütün Besin Değerleri Nelerdir?

Laktozsuz süt nedir merak ediyor musunuz? Son dönemde sıklıkla adından söz edilen laktozsuz süt, birçok kişi tarafından tercih edilir hale geldi. Süt, temel besin kaynaklarından biridir. Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesi için gerekli protein, vitamin ve mineraller içermektedir. Ancak süt, bazı kişilerde gaz sancıları ve mide ağrısı yaratır. Bu sebeple üretilen laktozsuz süt, bu sorunları yaşamadan süt tüketilmesine olanak verir.

Sütün içeriğinde bulunan laktoz, bazı insanlarda rahatsızlığa sebep olur. Laktoz intoleransı olarak adlandırılan bu rahatsızlığın herhangi bir tedavisi yoktur. Bağırsaklarda bulunan laktaz enzimi eksikliği, laktoz maddesinin parçalanmasını sağlayamaz. Bu da laktozun bağırsaklarda ve midede rahatsızlık yaratmasına neden olur. Ancak laktoz intoleransı bulunan kişilerin süt ve süt ürünlerini hayatından tamamen çıkarmasına gerek yoktur. Laktozsuz süt ve süt ürünleri tüketerek de sütün besin değerinden faydalanabilirler. O halde laktozsuz süt nedir sorusuna cevap verme vakti geldi.

Laktozsuz süt nedir?

Laktozsuz süt, içeriğindeki laktoz sebebiyle rahatsızlık yaşayan kişiler için üretilmiş bir süt çeşididir. Laktozsuz sütün içeriğine laktaz enzimi eklenir. Bu enzim, laktozun bağırsaklara ulaşmadan önce parçalanmasını sağlar. Laktozsuz sütün içeriğinde bulunan organik laktaz enzimi, laktozun glikoz ve galaktoza dönüşmesini sağlar. Böylece, laktozun neden olduğu rahatsızlıklar ortaya çıkmaz. Laktozsuz sütün besin değeri normal süt ile aynıdır. Tek farklı sindiriminin çok daha kolay olmasıdır.

laktozsuz süt

Laktozsuz süt kalori ve besin değeri nedir?

Laktozsuz süt nedir sorusundan sonra kalori değeri de en merak edilen konulardan biridir. 1 su bardağı laktozsuz süt, yaklaşık olarak 90 kalori içerir. Yağ oranı %30, protein oranı ise %28’dir. Yani bir bardak laktozsuz sütte 6 gram yağ ve 6 gram protein bulunmaktadır. Aynı zamanda kalsiyum, çinko, fosfor, potasyum, sodyum ve magnezyum bakımından da son derece zengindir. Bunların yanı sıra folik asit, niasin, tiamin, riboflovin, A, B6, B12, C, D vitamini ile demir de içermektedir. Yani laktozsuz süt, normal süt kadar faydalıdır.

Laktozsuz süt zararlı mı?

Birçok kişi laktozsuz sütün işlemden geçmesi sebebiyle sağlığa zararlı olduğunu düşünür. Ancak laktozsuz sütün sağlığa hiçbir zararı yoktur. İçeriğine katılan laktoz enzimi, bir katkı maddesi değildir. Laktozun parçalanmasını sağlayan doğal bir enzim olduğundan sağlığa zarar vermez. Laktozsuz süt midede ve bağırsaklarda hiçbir rahatsızlığa neden olmaz. Normal sütlerde yaşanan gaz problemi, laktozsuz süt tüketildiğinde kesinlikle yaşanmaz. Kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunları da ortadan kaldırır.

Kimler laktozsuz süt içmeli?

Süt ya da süt ürünleri tükettikten sonra gaz sancıları, şişkinlik, hazımsızlık, ishal ya da mide bulantısı çekiyorsanız laktozsuz süt tüketmenizde fayda vardır. Laktoz intoleransınız varsa süt içtikten sonra bunun gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Laktoz intoleransı, hamilelik döneminde de  geçici olarak yaşanabilir. Gebelik döneminde, doktora da danışarak laktozsuz süt tüketilebilir. Normal süt içtiğinizde herhangi bir rahatsızlık hissetmiyor olsanız da laktozsuz süt içmenizde hiçbir sakınca yoktur. Laktozsuz sütün tadı, normal süte göre biraz daha şekerli olduğundan tatlı ihtiyacını gidermek adına tercih edilebilir.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!