Kolajen İçeren Besinler ile Genç Kalın

 Kolajen İçeren Besinler ile Genç Kalın

Kolajen içeren besinler ile kolajenin vücuda olan etkilerinden tam anlamıyla faydalanabilirsiniz. Son zamanların en çok konuşulan konusu kolajen oldu. Genç kalmak için tercih edilen kolajen takviyeleri, birçok kişinin başvurduğu bir yöntem haline geldi. Kolajen daha önce adından söz edilmeyen bir protein türüdür. Daha genç, sağlıklı, canlı ve dinç olmak için kolajen içeren besinler tüketmek mümkün.

kolajen içeren besinler

Kolajen nedir?

İnsan vücudunda kendiliğinden yer alan bir protein türü olan kolajen, 25 yaşından sonra daha az üretilmeye başlar. Kas ve iskelet sisteminde, kemik ve kıkırdaklarda ve sindirim sisteminde bulunan ölü hücreleri yenileyen bir proteindir. Dokuları birbirine bağlama görevi olduğu için Yunanca’daki “kolla” yani tutkal kelimesinden türemiştir. Kolajen miktarının vücutta azalmasıyla birlikte yaşlılık belirtileri ortaya çıkıyor. Bu açıdan son zamanlarda da popüler olan kolajen takviyeleri ile vücuttaki kolajen miktarı arttırılıyor. Her ne kadar besin takviyesi olarak alınsa da bazı yiyeceklerde de kolajen bulunuyor. Bu sağlıklı besinleri daha fazla tüketerek vücudumuzdaki kolajen miktarını arttırmamız mümkün. Eğer kimyasal ilaçlardan uzak durmak ve daha doğal beslenmek istiyorsanız kolajen içeren besinler tüketebilirsiniz.

Peki kolajen içeren besinler nelerdir?

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerin sağlığa sayısız faydası vardır. Kolajen açısından da zengin olan bu sebzeler, vücudu kolajen üretmeye teşvik eder. Aynı zamanda C ve A vitamini bakımından da zengin olduklarından vücuda antioksidan sağlar. Lahana, ıspanak, maydanoz, nane, roka, pırasa, brokoli, dereotu, marul, yeşil soğan ve fasulye en faydalı yeşil yapraklı sebzelerdendir.

Soya ürünleri

Doğal bir bitki hormonu içeren soya, kolajen üretimini attırma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda antioksidan bakımından da zengin olan soya ürünleri cilt güzelliği için de önemlidir. Daha genç kalmak için daha fazla soya ürünü üretebilirsiniz. Çünkü soya ürünleri, ciltte yaşlanma belirtilerine neden olan serbest radikallerin üretimini düzenler ve cildi koruyarak genç kalmasını sağlar. Tofu peyniri, soya fasulyesi ve sota sütünü daha fazla tüketmenizde fayda vardır.

A vitamini içeren besinler

Vücuda alacağınız yeterli miktarda A vitamini ile yaşlanma belirtilerini geciktirmeniz mümkündür. Çünkü A vitamini, vücutta kolajen ve elastinin parçalanmasını yavaşlatarak cildin yaşlanmasını geciktirir. Ciltteki kan akışını da iyileştirme özelliği vardır. Havuç, kavun, ıspanak, kayısı, brokoli ve patates yüksek miktarda A vitamini içerir.

Et suyu ve Et

Vücuttaki kolajen miktarını arttırmak için tüketilebilecek en iyi besinler et suyu ve ettir. Özellikle kemik suyu kolajen açısından son dereec zengindir. İnet, koyun, keçi et ve et suyu tüketerek hem daha sağlıklı olabilir hem de vücudun kolajen ihtiyacını karşılayarak daha genç görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.

C vitamini içeren besinler

C vitamini, cildin kolajen ve elastin üretimini teşvik eder. Hem bağışıklık sistemi hem de cilt sağlığı için son derece gereklidir. Çilek, ananas, limon, greyfurt, portakal, mandalina, kivi ve avokado C vitamini açısından zengin meyvelerdendir.

Kırmızı meyveler

Vücuttaki kolajenin artmasını teşvik eden besinler arasında kırmızı meyveler de yer alır. Aynı zamanda hücrelerin daha iyi çalışmasını destekleyen kırmızı meyveler, bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir. Çilek, böğürtlen, kiraz, vişne, elma, karpuz ve yaban mersini tüketerek vücudun kolajen üretimini destekleyebilirsiniz.

Omega-3 yağ asidi içeren besinler

Sağlık için son derece faydalı olan omega-3 yağ asidi, genç kalmak için de son derece gereklidir. Vücutta kolajen üretilmesi için gerekli ortamı sağlar. Somon balığı, ton balığı, orkinos gibi balık türlerinin yanı sıra keten tohumu, ceviz, badem, fındık ve kaju fıstığında da omega-3 yağ asidi bulunmaktadır.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!