Haşlanmış Mısır Kilo Aldırır mı? Haşlanmış Mısır Kaç Kalori ?

 Haşlanmış Mısır Kilo Aldırır mı? Haşlanmış Mısır Kaç Kalori ?

Sizin için haşlanmış mısır kilo aldırır mı sorusunu cevaplayacağız. Hepimizin tüketmekten mutluluk duyduğu bir yiyecekten;  mısırı tüketmekten bahsedeceğiz. Haşlanmış mısırı farklı farklı yiyeceklerle birlikte tükettiğimiz gibi sadece kendisini de tüketmek oldukça lezzetli.  Bazen salata da bazen seyyar satıcılardan aldığımız bardak mısır bazen de pizzalar ile birlikte tüketildiği için hepimiz aşinayız. Acaba bu kadar çok rast gelmek olumlu ya da olumsuz mu ? Ya da zaten kontrollü beslendiğimizden hiçbir zararı yok mu? Peki haşlanmış mısır kilo aldırır mı?

haşlanmış mısır kilo aldırır mı

Haşlanmış mısır kilo aldırır mı?

Haşlanmış mısır kilo aldırır mı sorusuna gelelim. Mısır tek başına közde ya da haşlanmış olarak damak tadına göre tüketilebiliyor. Haşlanmış olarak tüketilecek bir koçan mısırın yarısında yaklaşık 1 normal dilim ekmek ile aynı kalori miktarında karbonhidrat bulunur. Bu demek olur ki kontrollü tüketiminde sağlık için hiçbir zarar yoktur. Yine diyet programları için bir dilim ekmek yerine bir koçanın yarısı mısır ya da 2 kaşık tane mısır tüketilebilir. Seyyar satıcılardan alınan haşlanmış mısır ise ek soslar ve tereyağı ile sunulduğundan tüketilmesi durumunda söylenen bu kalori miktarından daha yüksek kaloriler almış olacaksınız.

Mısırın faydaları nelerdir?

Mısır, Buğday ailesinden olup 2 metreye kadar oluşan boyuyla dik gövdeli geniş yapraklı doğada bir bitkidir.

 • Bol miktarda A vitamini içerir.
 • Kalp hastalıklarından korunmaya yardımcı olur
 • Kontrollü tüketimi kansızlık oluşmasını önler
 • Bol miktarda folik asit içerir.
 • Çok çabuk sinirleniyor iseniz sinirleri yatıştırır.
 • Kadınlarda magnezyum ihtiyacından oluşacak adet sancılarını iyi gelir.
 • Kanser risklerini azaltmaya yardımcı olur.
 • Lifli bir besin olduğu için bağırsakları düzenler ve kabızlığa iyi gelir.
 • Kolesterolü yüksek olanların kolesterol değerlerini dengeler.
 • İbs hastaları için faydalıdır.

haşlanmış mısır kilo aldırır mı

Haşlanmış Mısır Kaç Kalori ?

Haşlanmış mısır için net olarak bir kalori değeri vermek zor ancak yaklaşık olarak değerler vermek mümkündür. Normal gözüken mısır yaklaşık 120 kalori olabilirken en büyük boydaki mısır 130 ve üzeri kalori değerlerine sahip olabilmektedir. Eğer gıdaları ölçü terazisinde ölçüyorsanız 100 gr mısır 96 kaloridir. 1 orta boy bardakta tüketeceğiniz tane mısır 1 büyük boy mısırın kalorisine denk gelir.

Mısırdan Ödem Atan Çay Yapılışı

Haşlanmış mısır kilo aldırır mı sorusundan sonra ödem çayı yapılışına geçebiliriz. Bazılarımızın aşina olduğu bazılarımızın pek bilmediği mısırdan ödem atma çayı yapılabiliyor. Tüketenler şaşırılacak şekilde faydası olduğu söylüyor ve diyetisyenler bu çayı öneriyor. Mısırın püsküllerinde glikoz maltoz gibi şekerler bulunur. Bolca potasyum tuzları da bulunduğu için idrar söktürücü olarak kullanılıyor.

Ödem Çayı Yapılışı

 • Bir miktar mısır püskülleri yeteri kadar kaynamış suya atılır.
 • 5 dakikaya kadar biraz daha kaynatılır.
 • Tat vermesi için yeşil çay ile birlikte de karıştırabilirsiniz.
 • Tercihe göre bir miktar limon da sıkabilirsiniz.

Tüketmesi zevkli olan haşlanmış mısır ile her türlü yararlanmak mümkün. Ancak guatr hastalarının mısırı tüketirken dikkat etmeleri gerekir. Genel olarak guatr hastaları için mısır tüketmek uygun görülmemektedir.

İlginizi çekebilir: Mısır Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!