Greyfurt Suyu Zayıflatır Mı? Greyfurt Suyunun Faydaları

 Greyfurt Suyu Zayıflatır Mı? Greyfurt Suyunun Faydaları

Greyfurt suyu zayıflatır mı sorusu diyete yeni başlayanlar ya da hızlı kilo kaybetmek isteyenler için önemlidir. Kabuklu ve ekşi bir tadı olan greyfurtun sıkılması ile elde edilen greyfurt suyu son zamanlarda diyet yapanlar için popüler hale geldi. Greyfurt suyu, yalnızca zayıflamada değil birçok hastalığın tedavisinde de kullanılır. Antioksidan maddeler bakımından zengin olduğu için sağlık açısından son derece faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Greyfurt suyu ile detoks ya da diyet programı yapanlar da mevcuttur. Bu şekilde daha hızlı bir şekilde kilo vermek mümkündür. Peki greyfurt suyu zayıflatır mı?

Peki sağlıklı yaşamak ya da kilo vermek isteyenler greyfurt suyu tüketmeli mi? Greyfurt suyu zayıflatır mı?

greyfurt suyu zayıflatır mı

İşte greyfurt suyunun faydaları!

İltihabı temizler.

Özellikle kış aylarında görülen gribal enfeksiyonlar ve idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızların önüne geçmek için greyfurt suyu oldukça etkilidir. Vücudu zararlı maddelerden arındırarak enfeksiyonun temizlenmesini sağlar. Aynı zamanda oluşabilecek enfeksiyonlara karşı da vücudu korur. Vücudu arındırdığı için ciltteki sivilce ve akne oluşumunu da en aza indirir.

Kolesterolü düzenler.

İçeriğinde bulunan flavon sayesinde kolesterolü dengeleyerek kalp sağlığını korur. Kolesterolü düzenlediği için bu tarz rahatsızlıkları bulunan kişilere de önerilir. Kalp hastalıklarına ve damar tıkanıklığına yakalanma riskini de büyük ölçüde düşürür.

Kansere karşı korur.

Greyfurt suyunun en önemli özelliklerinden biri vücudu serbest radikallere karşı korumasıdır. Bu özelliği ile bağırsağı korur ve böylece kolon kanserine yakalanma riskini de azaltır. Antioksidan özelliği de bulunduğu için diğer kanser türlerine karşı da koruma sağlar.

Tansiyonu düzenler.

Kolesterolün yanı sıra tansiyonu dengelemek için de greyfurt suyu tüketilebilir. Kan basıncını dengelediği için yüksek tansiyon hastalarının tüketmesinde fayda vardır. Her ne kadar greyfurtun tansiyonu yükselttiği söylense de bu doğru değildir. Aksine tansiyonu dengeler.

greyfurt faydaları

Kan şekerini dengeler.

Tansiyonu olduğu gibi kan şekerini de dengeleme özelliği vardır. Özellikle diyabet hastaları greyfurt suyunu gönül rahatlığıyla tüketebilir. İçeriğinde bulunan flavon ve lif, kan şekerinin ani dalgalanmalarını kontrol altına alır. Bu özelliği ile diyetlerde de tüketilir. Ani kan şekeri düzensizlikleri ile oluşan açlık krizlerini kontrol altına alır. Greyfurt suyu zayıflatır mı sorusuna verilebilecek cevaplardan biri de açlık krizlerini önlemesidir. Bu sayede diyeti kolay hale getirir.

Cildi güzelleştirir.

E vitamini bakımından zengin olduğu için cildin çok daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur. Birçok cilt bakımı ürününün içeriğinde de greyfurt suyunun bulunmasının sebebi budur. Greyfurt suyunu direkt olarak tüketirseniz zamanla cildinizde gözle görülür bir iyileşme oluşur.

Bağışıklığı güçlendirir.

Özellikle kış aylarında hızlı bir şekilde hasta oluyorsanız düzenli olarak greyfurt suyu tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. İçeriğinde bulunan betakaroten maddesi vücut direncinin artmasını sağlar. Bu açıdan hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürmek için bol bol greyfurt suyu tüketebilirsiniz. Greyfurt suyu zayıflatır mı diye merak ediyorsanız bağışıklığınızı yükselterek spor ve diyet sürecinde güçlenmenizi sağlar.

Karaciğer hastalıklarına karşı korur.

Vücudumuza zarar veren toksinler genellikle karaciğerde toplanır. Bu da bir süre sonra karaciğeri yorar. Greyfurt suyu tüketerek karaciğerinizi temizleyebilir böylece karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde düşürebilirsiniz. Greyfurt suyu karaciğer yağlanması gibi ciddi rahatsızlıkların da önüne geçer. Bunun yanı sıra böbrek taşı gibi rahatsızlıkları da engeller.

Ağız sağlığını korur.

Greyfurt suyu içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde ağız ve diş sağlığını korur. Çürük oluşumu ya da ağız hastalıkları gibi durumlarda greyfurt suyu içebilir ya da greyfurt suyu ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Bu yöntem ağız kokusu için de oldukça etkilidir.

Enerji verir.

Greyfurt oldukça besleyici meyvelerden biridir. İçeriğinde C vitamini bulunduğu için enerji verir. Bu yüzden spor yapanların tüketmesi önerilir. Gün içinde halsiz ve yorgun hissediyorsanız greyfurt suyu içerek enerjinizi yenileyebilirsiniz. Aynı şekilde spor öncesinde de tüketerek spora hazırlık yapabilirsiniz. 

Yağ yakımını hızlandırır.

Peki greyfurt suyu zayıflatır mı? Greyfurt suyu, metabolizmayı hızlandırdığı ve vücudu ödemden arındırdığı için kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırdığı bilinmektedir. Ancak diyet ve spora ek olarak içildiğinde etki gösterir. Bunun dışında tek başına greyfurt suyunun zayıflamaya etkisi yoktur.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!