Ekinezya Nedir? Ekinezya Faydaları Nelerdir?

 Ekinezya Nedir? Ekinezya Faydaları Nelerdir?

En faydalı bitkilerden biri olan ekinezya ile ilgili derlediğimiz ekinezya faydaları listesini bizimle keşfedin. Özellikle bağışıklık güçlendirme ve hastalıkları hızlı iyileştirme konusunda etkili olduğu bilinen ekinezyayı siz de keşfedin ve mutfağınıza katın. En bilinen özelliklerinden biri antibakteriyel olması olan ekinezyayı keşfetmek için hazır mısınız?

Ekinezya nedir?

Özellikle çayı ile popüler olan ekinezya bitkisi, ülkemizde de sıklıkla kullanılır. Kuzey Amerika kökenli olduğu bilinse de Avrupa’da da yetiştirilmektedir. Mor ve pembe çiçekleri olan bu bitki ülkemizde de yetiştirilir.

ekinezya faydaları

Ekinezya kaç kalori?

100 gram ekinezya da 0 kalori bulunmaktadır.

Ekinezyanın besin değerleri nedir?

100 gram ekinezyanın besin değerleri ise şu şekildedir:

 • Kalori 0 kcal
 • Karbonhidrat 0.0 g
 • Lif 0.0 g
 • Protein 0.0 g
 • Yağ 0.0 g
 • Kolesterol 0.0 mg
 • A Vitamini 0.0 IU
 • C Vitamini 0.0 mg
 • Potasyum 9.0 mg
 • Kalsiyum 2.0 mg
 • Demir 0.1 mg

ekinezya faydaları

Ekinezya faydaları nelerdir?

Antibakteriyeldir.

En bilinen özelliği antibakteriyel olması olan ekinezya, enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Özellikle kış aylarında oluşan üst solunum yolu enfeksiyonları açısından oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Aynı şekilde idrar yolu enfeksiyonu için de iyileştirici özelliği bulunmaktadır.

Kekiğin Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?

Antioksidanlar bakımından zengindir.

İçeriğinde flavonoidler, rosmarinik asit, sikatrik asit gibi çok etkili antioksidan türleri bulunmaktadır. Bu antioksidanlar sayesinde oksidatif stresin vücuda zarar vermesi önlenir. Bu da kronik hastalıkların oluşmasının engellenmesi açısından önemlidir.

Sağlıklı Beslenmede Antioksidan İçeren Yiyecekler

Vücut direncini arttırır.

Ekinezya faydaları arasında bağışıklığı güçlendirmesi de vardır. İçeriğinde bulunan doğal bitki bileşikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini büyük ölçüde düşürür.

Bağışıklık Sistemini Zayıflatan Besinler Nelerdir?

Toksinleri atmayı sağlar.

Ekinezyayı, çay olarak tüketmek vücuda zararlı olan toksinleri arındırmak için etkilidir. Detoks etkisi göstermesi, karaciğer sağlığı için de oldukça önemlidir.

Detoks nedir? Detoks Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Sindirimi rahatlatır.

Hazımsızlık, şişkinlik gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelen bitkilerden biridir. Aynı zamanda kabızlığı giderdiği de bilinmektedir.

Sindirim Dostu Lif Kaynağı Yiyecekler Nelerdir?

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!